Ako začať s liečbou cukrovky
Vyššiu pravdepodobnosť, že Vás postihne cukrovka máte ak:
– ste obézni (najmä ľudia, ktorým sa najviac ukladá tuk do oblasti pása a krku); ženy so širšími bokmi (typ hruška) majú štatisticky nižší výskyt cukrovky a iných srdcovo-cievnych ochorení
– ste sa narodili s vysokou pôrodnou hmotnosťou (viac ako 4 kg)
– máte sedavý spôsob života
– ste alkoholici
– máte nad 45 rokov a vysoký krvný tlak
– sa vyskytol diabetes vo vašej rodine
– ste prekonali tehotenskú cukrovku
– máte nadpriemernú pracovnú zaťaž
Zdravému stravovaniu a diétnym opatreniam pri cukrovke sme sa venovali v predošlom článku. Správnou úpravou jedálnička môžeme spomaliť vývoj inzulínovej rezistencie a predísť vzniku diabetu typu 2., kedy pri opakovanej dlhodobo vysokej hladine inzulínu v krvi sa bunky voči nemu stávajú menej vnímavé. Vysoké hladiny inzulínu sú spôsobené nadmerným príjmom potravy s vysokým glykemickým indexom. V tomto článku si však rozoberieme nemenej dôležité režimové opatrenia.
Telesná aktivita
Zníženie glykémie a zlepšenie citlivosti inzulínových receptorov dosiahneme aj pravidelným pohybom. Počas fyzickej námahy svaly potrebujú väčšie množstvo energie – glukózy, ktorú odoberajú z krvi, preto glukóza v krvi klesá. Pri pravidelnom pohybe sa navyše vytvárajú nové inzulínové receptory vo svaloch, lebo sa zvyšuje nárok svalov na glukózu a tak sa zastavuje postup inzulínovej rezistencie. Strata 5-10 kíl môže u niektorých jedincov viesť k úplnému vymiznutiu inzulínovej rezistencie. Vo všeobecnosti platí, že akýkoľvek pohyb je lepší ako žiadny, najlepšie sa však javí intervalový tréning, teda striedanie krátkej maximálnej záťaže s dlhšou relaxačnou fázou.
Cvičenie pomáha aj pri diagnostikovaných diabetikoch. Okrem toho, že prispieva k žiaducemu zníženiu váhy, priamo znižuje aj hladinu cukru v krvi tým, že svaly spaľujú glukózu, aby získali energiu na svoju prácu. Diabetik užívajúci inzulín by nemal cvičiť sám a mal by mať vždy po ruke nejaký zdroj cukru (sladké vody, cukrík) v prípade náhlej hypoglykémie. Vo všeobecnosti treba zosúladiť načasovanie liečby s cvičením, pred cvičením zvýšiť kalorický príjem. Optimálne je cvičiť aspoň 30 minút, tri krát týždenne.
Relax a oddych
Samostatná skupina pacientov sú tí, ktorí dodržiavajú zásady zdravého stravovania, napriek tomu však majú diabetes alebo prediabetes. Títo pacienti majú spoločné vysoké hladiny kortizolu. Kortizol je hormón uvoľňujúci sa pri zvýšenom strese, či už fyzickom (úraz, infekcia) alebo emocionálnom (nevyriešené medziľudské vzťahy, vysoké pracovné nasadenie). V minulosti nám mal pomôcť pri love, alebo pri ohrození života na maximálne mobilizovanie síl na boj alebo útek. Kortizol zvyšuje glukoneogenézu (tvorbu glukózy v pečeni) a znižuje účinok inzulínu (aby sa zachovala zvýšená hladina glukózy v krvi), čo vedie k zvýšeniu celkovej glykémie, aby sa zabezpečil dostatok energie. Pri dlhotrvajúcom neprimeranom strese však zvýšené hladiny kortizolu vedú k zvýšenej glykémii a k mnohým iným komplikáciám. Jednou z nich je cukrovka typu 2. Zvýšený kortizol sa vyskytuje často u ľudí, ktorí pracujú na pozíciách s veľkou zodpovednosťou ako manažéri a podnikatelia, ľudí žijúcich v neusporiadaných partnerských zväzkoch a u ľudí s cholerickou povahou.
Úplné odstránenie stresu je v týchto situáciách často veľmi zložité, preto je dôležité sa s ním aspoň naučiť pracovať. Existuje množstvo metód na efektívnu relaxáciu ako meditácie, hlboké dýchanie, masáže, autogénny tréning alebo jóga. Viaceré štúdie s alternatívnymi metódami liečby cukrovky majú výborné výsledky. Ak sa liečba pomocou relaxácie aplikuje včas, mohla by predísť vzniku cukrovky mnohých, najmä mladých ľudí.
Spánok
Štúdia Univerzity Yale na 1709 mužoch potvrdila, že jedinci, ktorí spali menej ako 6 hodín nerušeného spánku denne mali dvojnásobne zvýšené riziko vzniku cukrovky. Paradoxom ale je, že tí, čo spali viac ako 8 hodín denne mali riziko trikrát zvýšené. Optimálny čas spánku sa teda pohybuje niekde v rozmedzí 6 – 8 hodín. Aby bol spánok dostatočne hlboký a tvorilo sa ideálne množstvo antioxidačného melatonínu (spánkový hormón, reguluje spánok a stimuluje regeneračné procesy), musí byť v spálni úplné ticho a úplná tma.
Ako začať s liečbou cukrovky?
Liečba cukrovky znamená najmä zmenu životného štýlu:
– zníženie telesnej hmotnosti a individuálny diétny plán
– zvýšenie telesnej aktivity
– prestať s fajčením a obmedziť množstvo alkoholu
– zredukovať stres
– kontrolovanie ďalších rizikových faktorov ako vysoký krvný tlak, cholesterol a kyselina močová
– pravidelné prehliadky u očného lekára
– získanie poznatkov o svojej chorobe a liekoch
- farmakologická liečba
Strava pri cukrovke
Zmena stravovacích návykov je jedna z najťažších úloh pri liečbe cukrovky. Zmeny by mali byť pomalé, rovnako ako znižovanie hmotnosti (pri rýchlych, radikálnych zmenách je veľké riziko, že pacient sa vráti k svojim pôvodným stravovacím návykom a rovnako aj k pôvodnej hmotnosti). Neexistuje žiadna diéta vhodná pre všetkých pacientov s cukrovkou, potreby sa líšia v závislosti od veku, závažnosti ochorenia, prítomnosti iných ochorení, cvičenia, ale aj reakciou na konkrétne druhy potravín. Optimálny diétny program je vždy treba konzultovať s lekárom, ideálne riešenie, ako predísť vzniku komplikácií cukrovky je monitorovanie hladín cukru v krvi doma.
– treba vyberať potraviny s nízkym glykemickým indexom (nedochádza po ich konzumácii k prudkému zvýšeniu cukru v krvi) – celozrnné pečivo, celozrnné cereálie, celozrnné cestoviny, ovsené vločky, strukoviny, zemiaky; všeobecne menej tepelne spracované potraviny majú nižší glykemický index – zvyšuje sa pri dlhej tepelnej úprave alebo pri použití vysokých teplôt pri príprave pokrmov
– jesť menšie porcie a častejšie, kombinovať sacharidy s tukmi a bielkovinami, vyplavuje sa tak naraz menej inzulínu do krvi a zmierňuje sa postup inzulínovej rezistencie
– sacharidy by mali tvoriť 50 – 60% celkového kalorického príjmu, tuky do 30% a len zvyšok bielkoviny (20%), ideálne je ale sacharidy kombinovať s tukmi, tuky znižujú glykemický index (spomalia vstrebávanie cukru)
– do jedálnička zahrnúť viac pokrmov bohatých na vlákninu (nie sladké ovocie) – spomaľuje vstrebávanie cukru z potravy a pomáha tak dosiahnuť rovnomernejšiu hladinu glukózy v krvi
– dôležitý je aj pitný režim, aspoň 2-3 litre tekutín za deň
– z mäsa sa odporúča netučné, obmedziť v strave vnútornosti (obsahujú veľa tukov a ich odbúravaním vzniká kyselina močová), spracovávané mäso ako konzervy, párky, klobásy, jaternice, atď. (obsahujú veľké množstvo tuku, chemických látok na úpravu chuti, trvanlivosti farby a vône, múku a soľ)
– konzumovať menej červeného mäsa, ktoré má podľa najnovších štúdií priamy súvis so vznikom cukrovky typu 2., najmä u žien
– obmedziť alkohol, menšie množstvá alkoholu (najlepšie 2dcl červeného vína denne) sú však povolené, treba však konzumáciu alkoholu spojiť s jedlom, ktoré obsahuje cukry (cestoviny, pečivo), aby nedošlo k náhlemu poklesu cukru v krvi. Nikdy nepiť alkohol nalačno!
– úplne vylúčiť potraviny, ktoré obsahujú jednoduché cukry, fruktózu a bielu múku (čokoládu, cukríky, koláče, zákusky). Cukry z týchto potravín sa hneď vstrebávajú a rýchlo zvyšujú glukózu v krvi.
– obmedziť príjem živočíšnych tukov, stužených rastlinných tukov a rastlinných olejov (slnečnicový, repkový) v prospech olivového a kokosového oleja
– nepreháňajte to ani s konzumáciu DIA – výrobkov, obsahujú síce náhradné sladidlá (niektoré aj keď nezvyšujú hladinu cukru v krvi, nepriamo zhoršujú cukrovku), ale majú veľké množstvo tuku, aby sa dosiahla chuťová výdatnosť výrobkov
– ako najbezpečnejšie sladidlo sa zatiaľ javí stévia, úplne nevhodné sú sladidlá so sacharínom a aspartámom
Nové dietologické trendy v liečbe cukrovky sú založené na úplnom vylúčení cukrov zo stravy a ich nahradenie tukmi. Ide o tzv. ketogénnu diétu, kedy prijímame väčšinu svojho kalorického príjmu vo forme tukov. Tento trend sa dá pomaly sledovať už aj u nás a mnohí diabetológovia s ním majú skúsenosti. Samozrejme treba vyberať vhodné a kvalitné tuky, ako olivový, kokosový, rybí olej, prípadne bravčovú masť na tepelnú úpravu. Dovolené je mäso a takmer všetky druhy zeleniny, úplne vylúčiť by sa mali všetky sacharidy (cukor, múka, cestoviny, zemiaky, ryža, aj sladké ovocie). Princíp diéty je prestavenie metabolizmu, aby fungoval na ketónoch namiesto sacharidov, glykémia aj inzulín sa znížia, obnovuje sa tak citlivosť inzulínových receptorov na inzulín a šetrí sa pankreas. U pacientov na inzulíne alebo užívajúcich lieky na cukrovku však musí liečba prebiehať pod prísnym dohľadom lekára (musia sa často merať glykémie, aj hladina ketolátok v krvi), aby nedošlo ku ketoacidóze (život ohrozujúci stav).
PharmDr. Zuzana Bugárová