Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Vyrážky po 30-tke? Alebo, keď je vitamín viac než len výživovým doplnkom

Máte okolo 30 rokov (plus-mínus 5 rokov, pričom nad „tridskou“ môžete kľudne pridať zopár rôčkov navyše) a bradu plnú cystických vyrážok?

Vyskúšali ste všetky klasické slovenské medicínske postupy od kožného cez gynekológa až po gastroenterológa?

Všetky výsledky sú OK, avšak vy sa každé ráno budíte so strachom, čo nového sa „urodilo“ na brade?

Na tento problém neexistuje zázračné riešenie. Prečítajte si však, ako prekvapivo si s nim poradila Katka (31) z Bratislavy.

Celý život som bola pomerne zdravá a mala peknú pleť. Od nejakej tej dvadsaťpäťky som však začala bývať často chorá. Možno to poznáte, každý mesiac ma jednoducho niečo chytilo. Riešenie bolo isté, všeobecná doktorka mi predpíše nejaké antibiotiká, aby som bolo čo najskôr práceschopná. Však práca nepočká, zdravie áno. Po pár rokoch sa však začali problémy kumulovať a ja som začala chodiť k imunologičke. Tá má podrobila všetkým možným sofistikovaným testom. Výsledky však boli vždy viac-menej v rámci tolerancie. Po pár mesiacoch zúfalstva, že moje telo sa rozhodlo (bez mojej bdelej vôle!) nereagovať na všetky možné hlivové  a prasacie extrakty ma imunologička poslala k endokrinologičke.

Po pár týždňoch čakania na výsledky mi však táto oznámila, že mám podpriemernú hladinu vitamínu D. Inak zdravá ako repa. „Aha jasne, takže nedostatok nejakého vitamínu. To, sa idem liečiť Celaskónom?“, pomyslela som si. Povedala som si však, že jeden mesiac tomu vitamínu D dám.

Už po dvoch týždňoch som na svoje veľké prekvapenie zistila, že pleť sa postupne čistí a ja sa budím každé ráno s menším strachom pozrieť sa do zrkadla. Začala som si teda čítať, čo sa skrýva za týmto zabudnutým vitamínom. To, že vitamín D udržuje potrebné hladiny vápnika a fosforu v krvi, som vedela už dávno. Všetci sa azda pamätáme na to, že mlieko pomáha rastu kostí, a toto v sebe ukrýva aj nejaké to „déčko“. Nevedela som však, že vitamín D výrazne ovplyvňuje hladinu hormónov a posilňuje imunitu v tele.

Zlepšenie som pozorovala doslova z týždňa na týždeň. Prejavilo sa aj v znížení mojich tradičných každomesačných nachladnutí. Ako klasický bratislavský človiečik som trávila väčšinu času v chladných múroch officu, z ktorých som slnko, tak potrebné pre tvorbu tohto vitamínu, väčšinou skôr pozorovala, než cítila. Brada sa však aj popri náročnej práci vyčistila a imunita zlepšila. Postupom času som dokonca odložila aj svoj predtým svoj nevyhnutný make-up. Sebavedomie stúplo a opustenie dverí bytu bez béžovej „masky“ sa stalo pre mňa normálnou vecou.

Dnes si dávam na potrebný prísun vitamínu D veľký pozor. Počas jarných a letných mesiacov sa snažím chodiť čo najviac von a zabezpečiť získavanie vitamínu prirodzenou cestou. Do stravy som preto začlenila aj netučné syry a ryby. Počas zimy, keď je u nás slnko vzácnosťou, sa snažím zabezpečiť prísun vitamínu D aspoň cez základnú konzumáciu výživových preparátov.

Už je to vyše 2 rokov a moja nočná mora v podobe vyrážkovej brady sa mi doposiaľ nevrátila. Netvrdím, že som našla univerzálny liek na vyriešenie všetkých kožných trápení. Dôkladne vyšetrenie u lekára je odrazovým mostíkom pre vyriešenie akéhokoľvek zdravotného problému. Avšak, keď zlyhajú všetky štandardné medicínske rady, možno je čas vrátiť sa k tradičným liečebným postupom, ktorými sa naše babky „kuríkovali“ už pred storočiami. Ako hovorí staré slovenské porekadlo, kam nechodí slnko, chodí lekár.21.09.2017
Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top