Prihlásiť
meno
heslo
Menu

NAJDÔLEŽITEJŠÍ LIEK JE STRAVA - Jarná očista hladovkou

Kvalita stravy je sporná, dýchame povrchne a nesprávne,  vykonávame len najnutnejšie  pohyby, väčšinou do auta a späť, vystavení sme permanentnému stresu. Výsledkom nezdravého životného štýlu je ochorenie. Dnes popri rozhovoroch o zdravom životnom štýle začínam presadzovať aj rozhovory o liečebnom životnom štýle. Je to o využití stravy ako lieku, dychu ako lieku, pohybu ako lieku a relaxácie a meditácie ako lieku.

Strava ako liek

Úprava stravovania je základom liečby nášho organizmu. Už v dávnej histórii ľudstva sa tým riadili všetci veľkí myslitelia ako Pytagoras, Sokrates, Platón, Hypokrates,  Avicena, Paracelzus  a ďalší.  Existujú  štyri stupne liečebného stravovania. Prvým je „laktovegetariánska strava“, o stupeň vyššie je „vegánska strava“, ktorá vylučuje aj také živočíšne bielkoviny, ako sú mlieko a maslo.  Zelenina a ovocie môžu byť tepelne upravované. Ďalším stupňom je „vitariánska strava“, v ktorej ide len o konzumáciu orechov, zeleniny a ovocia v surovom stave. Najvyšším stupňom je „hladovka“. Účinok napríklad vegánskej stravy dokázali v USA v roku 2010 pri liečbe rakoviny prostaty.  Pri vegánskej strave, pohybom v prírode a  meditatívnym cvičením bola  liečba úspešná vo viac než 80 percentách.

Hladovka

Jednou z terapeutických možností je hladovka,  z histórie známa ako pôst. Naprieč celým náboženským a filozofickým spektrom je tradícia dodržiavania pôstu orientovaná na jar. S jarou prichádza viac svetla, aktivita, rast, bdelosť. Nie každý musí byť vegetarián, ale mal by si odpustiť aspoň ťažké mäsité jedlá, najmä ak chce riešiť svoje zdravotné problémy.

Prečo 40 dní?

Je to biologický čas, za ktorý sa optimálne vymaže bunková pamäťová stopa. Ak mám nejaký stravovací zlozvyk, tak je udržiavaný v bunkovej pamäti. 40 dňová hladovka deaktivuje  bunkovú pamäť na úrovni fyzickej aj mentálnej. Zlozvyk stratí svoju nutkavosť. Týka sa to napríklad užívania drog a pod. Pri hladovke je veľmi dôležitý pitný režim, pretože organizmus potrebuje vylúčiť množstvo toxínov a na to potrebuje vodu, samozrejme, bez obsahu minerálov. Denne by mal byť príjem vody minimálne 2 až 4 litre.

Obdobie pôstu

Kresťanský pôst vznikol v inej zemepisnej šírke, ako žijeme my. Ľudia, ktorí dodržujú hladovku, alebo konzumujú len rastlinnú potravu sú v chladnejšom období citliví na zimu. Napríklad tento rok je dlhá zima a u nás na Spiši budeme mať pôst až  v apríli.  Pokiaľ by som žil napríklad v Palestíne, tak mesiace február a marec by boli vhodné. Pri hladovke je potrebné  hýbať sa viac ako pri čomkoľvek inom. Ruskí lekári odporúčajú 15 až 20 kilometrov chôdze denne. Preto je hladovka kontraindikovaná pre ležiaceho pacienta. Až 80 percent toxínov je rozpustných v tukoch. Ak strácam určitý tuk, všetky toxíny sa mi dostávajú do krvného riečišťa a musím ich dať von z tela. Preto je dôležitá sauna, klystír, pohyb.

Návrat do normálu

Veľmi dôležitý je po hladovke návrat do normálneho stravovacieho režimu. Počet dní hladovky by mal byť  rovnaký aj pre návrat do normálu. Napríklad pri sedemdňovej hladovke by to malo byť sedem dní, počas ktorých sa treba vyhýbať koncentrovanému cukru,  alkoholu, káve a, samozrejme, ťažkým jedlám. Pri jedno až trojdňovej hladovke možno prejsť na normálnu stravu hneď. Pri 40 dňovej sa však treba vracať do normálu veľmi opatrne, je pritom daný presný režim ako u dojčaťa – napríklad prvý deň len jeden a pol decilitra zeleninového vývaru dvakrát denne. Pri novom nastavovaní je dôležitá veľká disciplína, pretože v opačnom prípade môžu vzniknúť metabolické poruchy. Dlhodobú hladovku odporúčam realizovať pod dohľadom odborníka. Pre bežného človeka, s cieľom jarnej očisty, by som však odporúčal začať s  jedno až trojdňovou hladovkou, ktorá je bezpečná. Napríklad každý týždeň jednodňová, 36 hodinová hladovka  má blahodarný účinok na organizmus.

Načo to všetko?

Motiváciou na určitý druh hladovky by mala byť zamýšľaná hĺbka  ozdravenia organizmu. Chcem sa zbaviť parazitov, problémov s vysokým tlakom, chcem mať ostrejšie vnímanie, zlepšiť pamäť, chcem si užívať  energetický prebytok? To všetko sa dá, paradoxne, dosiahnuť aj hladovkou!Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top