Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Keď sa víno mení na krv

Slovenské vína dosahujú podľa odborníkom vysokú kvalitu, pretože obsahujú minerály, polyfenoly a triesloviny, ktoré chránia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami.

Mnohé oslavy začínajú prípitkami a končia nasledujúce ráno s bolesťou hlavy a s vetou: „Ja už nepijem!“ Takéto skúsenosti, ktoré majú mnohí za sebou, nemajú však nič spoločné s výskumom odborníkov a s ich výrokom: „Mierne pitie alkoholu zlepšuje mentálne funkcie mozgu.“

Viaceré štúdia sa zaoberajú konzumáciou a následným vplyvom alkoholu na človeka a jeho mentálne schopnosti.

Na zdravie človeka hlavne v staršom veku pozitívne vplýva pitie červeného i bieleho vína, samozrejme vždy platí stará dobrá veta: „Všetko s mierou!“ Striedma konzumácia pitia vína spôsobuje pokles infarktov o 40 – 60 %, výskyt mozgových príhod sa zmenšuje o polovicu a znižuje sa výskyt aj cukrovky.

Základné delenie vína podľa obsahu zvyškového cukru:

* suché víno má od 0 do 4 gramov zvyškového cukru na liter,
* polosuché od 4 do 12 gramov na liter,
* polosladké od 12 do 45 gramov na liter,
* sladké nad 45 gramov zvyškového cukru na liter.

 Najdiskutabilnejšie je množstvo alkoholu, o ktorom sa dá povedať, že je zdraviu prospešné. V priemere odborníci tvrdia, že by sa nemal prekročiť limit 40 g alkoholu pre muža a pre ženy platí presná polovička. Je dokázané, že ženy majú v sebe o 1/3 menej enzýmu alkohol dehydrogenáza ako muži, preto ženy znášajú porovnateľné množstvo alkoholu horšie. Laicky povedané: „Ženy sa ľahšie a rýchlejšie opijú a hladina alkoholu u nich aj dlhšie pretrváva.“ Príjemný večer tak môžete stráviť so svojou polovičkou pri optimálnej 0,7 l fľaši dobrého a kvalitného vína, po dobrej večeri.

Vedci sa zhodli, že najoptimálnejšie je piť každý deň, resp. 5 dní v týždni v objeme maximálne 4 dcl na osobu. Zároveň však varujú, že pravidelné pitie alkoholu vedie k závislosti od alkoholu a k nepriaznivým dôsledkom jeho zneužívania.

Na našom trhu nájdete aj nealkoholické víno, ktoré bohužiaľ nie je  stále veľmi populárne.

 Zdroj: www.medicus.sk

Autor článku: Zuzana Rišianová

Zdroj fotografii: www.sxc.huVyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top