Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Aby vám diéty neudreli do hlavy. Ako si vybrať tú správnu?

Dukanova, Krabičková, Mačingova alebo Paleo... s diétami sa za posledné roky akoby vrece roztrhlo a vy stále neviete, ako zhodiť jediný gram? Poďte sa s nami pozrieť na rôzne zákulisie stravovania a výživy. Nie každá diéta je totiž pre vás tá pravá.

 

Diéty sú postavené na jednej potravine alebo na pár potravinových zdrojoch. Drvivá väčšina z nich nemá za sebou vedecké podklady a sú zostavené v podstate na základe ničoho. Stačí však pripojiť niekoľko vhodných obrázkov, vymyslieť pútavý nadpis, pripojiť falošné skúsenosti ľudí s touto diétou a zúfalí ľudia skočia „ako na lep“. Mnohí si tak zapríčinia nielen tzv. jojo efekt, ale aj nespočetne veľa zdravotných komplikácií. Ako teda spoznať neefektívne diéty?

 

Aj keď prevažne pri 75% diét dochádza po týždni k úžasným výsledkom, úbytok váhy nie je to, na čom záleží. Okrem určitého tuku sa stráca aj veľa svalovej hmoty a vody. Čo je ale ešte horšie, výrazne sa tým spomaľujú metabolické funkcie. Zvyšuje sa predpoklad vzniku rôznych zdravotných problémov či už fyzického alebo psychického charakteru.

 

Väčšina diét je založených na filozofii dovolených a zakázaných potravín. Zásadným spôsobom sa obmedzujú najmä produkty bohaté na tuky a sacharidy. Ich neúmernou absenciou však telo stráca živiny, čo sa prejavuje aj na trávení. Častými vedľajšími účinkami pri cielenom znižovaní hmotnosti sú zápcha alebo hnačka. Ak trpíte poruchami vyprázdňovania, každé ráno po zobudení by ste mali vypiť pohár teplej vody. Do polhodiny by sa vám malo uľaviť. V prípade hnačky zas nezabúdajte na zvýšený pitný režim, lebo telo je počas nej viac dehydrované.

 

Som tehotná?

Najmä ženy veľakrát pociťujú okrem zmien nálad aj rôzne iné vedľajšie prejavy. Medzi ne určite patrí aj meškajúca menštruácia. Podľa dietológov treba dôvod hľadať v pečive, ktoré odborníci na líniu zaraďujú k sacharidom, a tým pádom ho vylúčili z denného jedálnička. Sacharidy však majú vplyv na produkciu estrogénu a ich zníženým príjmom si tak ľahko rozhádžete celý rytmus.

 

Vitamíny ako alfa a omega

Počas redukcie hmotnosti diétami dochádza taktiež k úbytku vitamínov. Vitamínový deficit dokáže zapríčiniť vypadávanie vlasov či lámanie nechtov. Vytúženú postavu bez následkov na zdraví získate kombináciou vyváženej zdravej stravy a pohybovej aktivity. Iba zmenou životného štýlu sa dopracujete k atraktívnej línii v zdravom organizme. 

 

Pohyb náš každodenný...

Žiadna diéta nie je plne účinná, ak zmenu stravovania nespojíte aj so zvýšenou pohybovou aktivitou. Je úplne jedno, či zvolíte aerobik, pilates, nejaký šport alebo rýchlu chôdzu. Podstatné je to, aby ste nezostali sedieť a vydali zo seba viac energiu, ako jej prijmete.Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top