Prihlásiť
meno
heslo
Menu

10 dôvodov, prečo vás trápia opuchnuté oči. Ako sa ich zbaviť?

Aj vy sa každé ráno prebúdzate s opuchnutými očami? Vyzeráte unavene a okamžite sa maskujete kilami make up-u. V horšom prípade váš opuch ešte sprevádzajú tmavé kruhy pod očami, červenanie a podráždenie. Nie je to pekný pohľad, ktorý navyše môže viesť k níženiu vášho sebavedomia. Otázka znie: Prečo?!

Hlavnou príčinou je akumulácia tekutín v organizme. Z neznámych dôvodov sa tekutina nahromadila okolo očí a okolitého kožného tkaniva. Toto tkanivo patrí medzi najtenšie v organizme, takže takýto opuch je hneď ľahko viditeľný a ťažko sa skrýva. Niektoré príčiny zadržiavania tekutín v tele sú relatívne neškodné a nesúvisia s vážnejším problémom, ako je nedostatok spánku alebo konzumácia potravín s príliš veľkým obsahom sodíka. V iných prípadoch je opuch príznakom, ktorý musí aj lekár riešiť ako infekciu.

 

1. Máte alergiu

Ako sme už spomínali vyššie, koža v okolí očí je veľmi tenká a citlivá. Keď koža prichádza do styku s alergénmi lietajúcimi vo vzduchu ako je peľ, živočíšny pach alebo roztoče, výsledkom je opuch. Niekedy sa dutiny pod očami zapália kvôli vdychovaniu alergénov cez nosné dierky. Môžete tiež pozorovať suchosť a divnú vôňu pokožky. Ak chcete znížiť podráždenosť vyvolanú alergiami, vyskúšajte voľnopredajné kvapky do očí alebo rôzne roztoky na oplachy.

 

2. Nosíte dlho svoje kontaktné šošovky

Stáva sa vám, že so svojimi kontaktnými šošovkami zaspíte? Šošovky sú pre oči určitou prekážkou. Táto bariéra zabraňuje tomu, aby sa kyslík dostal do očí, čo môže spôsobiť, že sa vaše rohovky postupne zväčšujú. Ak vo svojich šošovkách aj zaspíte, robíte na vaše rohovky ešte väčší tlak a opuch sa vám môže zvýrazniť.

 

3. Plakali ste

Prečo sa vaše oči nafúknu, keď plačete? Slzy, ktoré po emocionálnej revolúcii pretekajú po vašej tvári sa považujú za viac vodnaté ako napríklad slzy, ktoré vám spôsobil prach alebo zvyšky nečistôt. Keď tieto „vodnatejšie slzy“ zasiahnu očné tkanivá s vysokým obsahom soli, tkanivo sa zväčší.

 

4. Konzumujete príliš veľa sodíka

Sodík spôsobuje, že vaše telo viaže tekutiny a to aj v tkanivách, ktoré obklopujú vaše oči. Sodík je hlavným minerálom v slanej forme, takže slané potraviny sú hlavným dôvodom vašich opuchnutých očí. Nadmerné množstvo tejto látky v sebe nesú tony balených výrobkov vrátane chleba, polievok a mrazených jedál.

Aby ste sa zbavili opuchov, jednoducho znížte príjem sodíka. Koľko soli je príliš veľa? Hodnoty sa líšia v závislosti od človeka, no Centrum pre kontrolu chorôb odporúča, že väčšina dospelých pacientov by mala denne konzumovať menej ako 2300 mg sodíka.

 

5. Nadmerné požívanie alkoholu

Prílišná konzumácia alkoholických nápojov spôsobuje všetky druhy problémov s telom, vrátane nadúvania. Preto to s očami nebude vyzerať inak. Alkohol vám môže znížiť antidiuretický hormón vo vašom tele, ktorý spôsobuje nadúvanie. Netreba tiež zabúdať na ďalšie nepriame účinky, ako búšenie srdca, problémy s nespavosťou a agresivitu. Nepokojný spánok môže spôsobiť takisto zadržiavanie vody v tele, čo vedie k opuchom nielen očí.

 

6. Umelé sladidlá ako súčasť stravy

Rovnako ako bežný cukor aj umelé sladidlá, ako napríklad sacharín a aspartám podporujú zápaly po celom tele, vrátane oka. Zápal sa začína vtedy, keď váš imunitný systém zaplaví telo bielymi krvinkami, obranným mechanizmom v boji proti cudzím organizmom ako sú, napríklad, baktérie a vírusy. V prípade, že vaša imunita bude dlhodobo zápasiť so zápalmi, môže to mať za následok bolesť kĺbov, únavu a poškodenie krvných ciev.

 

7. Ste citliví na vône

Alergény, akými sú peľ a domáce zvieratá, nie sú jedinými vzdušnými časticami, ktoré môžu spôsobiť opuchy očí. Parfumy a voňavé výrobky môžu tiež prispieť k opuchom, pretože osoba, ktorá má alergiu na vône má tiež jednoducho citlivé oči. Preto sa skúste pri výbere produktov, ktorými sa obklopujete, zamerať na tie bez parfumov a parabénov. Citlivosť na vône totiž nie je žiadna novinka: štúdia z marca 2017, publikovaná v časopise Preventive Medicine Reports, prišla na to, že permanentný kontakt s vôňami môže viesť k mnohým negatívnym reakciám ako sú migrény a ťažkosti s dýchaním. Až 14% ľudí v štúdii uviedlo, že majú očné problémy, keď sa nachádzajú v blízkej vzdialenosti určitých vôní.

 

8. „Len“ starnete

  Stravujete sa zdravo, vyhýbate sa alkoholu a spíte vždy aspoň 7 hodín denne? Vaša oblasť pod očami však stále pripomína vankúšiky. „Čo sa to so mnou deje?“, pýtate sa samých seba. Niektorí z nás sú jednoducho geneticky náchylní na opuch. Táto zdedená predispozícia má však tendenciu sa nevyskytovať len u starších osôb, ale niekedy aj podstatne skôr. Môžu za to tukové zásoby, ktoré sa jednoducho „spustia“ a my to vidíme ako tzv. vačky.

 

9. Nedostatok spánku

Väčšina ľudí spája nedostatok spánku s tmavými kruhmi pod očami. Americkí lekári však tvrdia, že za nedostatkom spánku môže byť aj nadúvanie. Avšak, táto príčina sa netýka všetkých. Riešením môže byť doprianie si kvalitného spánku každý deň. Ak trpíte nespavosťou, skúste si pred spaním odložiť telefón, nepozerajte krátko pred uložením do postele na telefón a neprejedajte sa.

 

10. Blížia sa „vaše dni“

Veď to poznáte, baby. Cítite sa celá nafúknutá už týždeň pred vaším menštruačným cyklom. Počas PMS vás môže okrem bolesti v podbrušku a rozhádzaných hormónov sprevádzať aj opuch tváre a tým aj očí. Viniť za to môžete rozhádzané hormóny - estrogén a progesterón, ktoré tiež spôsobujú zadržiavanie vody v tele. Dobrou správou však je, že blížiacim sa koncom by mal opuch ustáť nielen v okolí očí, ale aj na celom tele. Odporúča sa preto piť veľa vody, aby sa všetky škodliviny odplavili z tela von.

 Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top