Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Lieky pre pacientov už bude vyberať počítač!

Podľa dostupných informácií, ktoré sa objavili v českých médiách, je možné že v Českej republike už lieky pacientom nebude predpisovať lekár, ale počítač na základe špecifického softvéru, ktorý bude prevádzkovať zdravotná poisťovňa.

V praxi to bude znamenať, že na základe konkrétnej diagnózy, ktorú stanoví lekár, na základe postupov od stanovenia diagnózy a na nastavenia terapie potom nastavený softvér vyberie pre pacienta najvhodnejší liek z pohľadu účinných molekúl v podobe originálneho, resp. generického lieku.

Je zrejmé, že v súvislosti s týmto plánovaným postupom  súvisí spotreba liekov a teda aj tendencia zdravotnej poisťovne šetriť, teda aj obmedziť nehospodárne predpisovanie liekov lekármi.  Samozrejme, že voči predmetnému návrhu existuje už vlna odborného odporu, ktorá exaktne argumentuje tým, že nik iný ako lekár nepozná zdravotný stav pacienta a tým aj nastavenú terapiu. Oproti tomu zdravotné poisťovne argumentujú aj tým, že lekárni v predpisovaní liekov sú ovládaní výrobcami liekov s jasnou tendenciou korupcie a klientelizmu.

Zdravotné poisťovne uznávajú, že tlak na lekára, čo majú predpisovať, nemá žiadnu oporu v legislatíve, hoci ako poznamenávajú českí zákonodarcovia, o liečbe pacienta má rozhodovať ekonomický záujem zdravotnej poisťovne. Ostáva očakávať, že o túto aktivitu v Čechách bude maž záujem aj slovenský parlament.

Hoci ako tvrdia odborníci, bude sporné samotné šetrenie zdrojov a tiež aj sporné eliminovanie korupcie medzi výrobcami a lekármi, ak sa už do softvéru priamo zadajú požiadavky výrobcov účinných molekúl.
 
Zdroj: CNR, iDnes.cz
 
Autor článku: J.O.
Zdroj fotografii: www.sxc.huVyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top