Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Únik mozgov - lekárov

Brain drain znamená únik mozgov.

Vyštudujú doma a odchádzajú za lepšími pracovnými a platovými podmienkami do zahraničia. Zo Slovenska odchádza ročne okolo desaťtisíc ľudí s vysokoškolským vzdelaním.  Mladí ľudia získajú diplom z niektorých zo slovenských univerzít a odchádzajú do zahraničia najmä z dôvodu lepšie platenej práce. Pre malú krajinu, ako je Slovensko, predstavuje odliv mozgov závažné ekonomické dopady.
 
Štúdium medicíny patrí medzi najnákladnejšie štúdium na Slovensku, ale i napriek tomu sa ročne hlási na štúdium až osemkrát viac študentov ako má maximálny povolený limit škola na prijatie.
 
Podľa štatistík štúdium medicíny končí ročne v priemere viac ako 500 absolventov. Je takmer nemožné zistiť presný počet študentov, koľkí odídu pracovať do zahraničia a koľkí ostanú pracovať doma. Približne odhady hovoria o tom, že až 8 študentov z 10 plánujú po skončení štúdia pracovať v zahraničí.


AKO JE TO V INÝCH KRAJINÁCH?

Zdravotnícka turistika funguje aj vo svete. Je to taký uzatvorený kolobeh, v ktorom jedni odchádzajú a druhí prichádzajú na ich voľné pracovné miesta.  Britskí lekári po skončení štúdia odchádzajú pracovať do nemeckých, rakúskych alebo bohatých arabských krajín. No a na tieto voľné pracovné miesta nastupujú lekári z východných krajín, samozrejme vrátane Slovenska.

 
Krajina               odhadovaný počet slovenských lekárov               
                                   pracujúcich v danej krajine  
 
Česko                                          1000                                  
Rakúsko                                        120                                                      
Nemecko                                       300
Británia                                          200
 

V Maďarsku, v snahe zabrániť úniku lekárov, pripravili novelu, ktorá platí od 11. marca, podľa ktorej musí zostať študent po skončení vysokej školy pracovať na určitý čas doma.

Odchod  absolventov do zahraničia má svoje výhody aj nevýhody. Hlavnou výhodou sú získané nové skúsenosti a vzdelanie, s ktorými sa na Slovensko môžu vrátiť a obohatiť medicínu doma. Riziko, ktoré tu hrozí je, že sa na Slovensko už vôbec mnohí lekári nevrátia, a to z dôvodu, že na Slovensku máme zastarané zdravotnícke zariadenia, ktoré sa nedajú porovnať so zariadeniami v ostaných krajinách únie, nehovoriac o platových podmienkach.
 
Zdroj: www.mzsr.sk

 

Autor článku: Zuzana Rišianová
Zdroj fotografii: www.sxc.huVyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top