Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Selén v zdraví a chorobe

Selén (Selenium, Se) je stopový prvok životne dôležitý pre zdravie človeka, je súčasťou mnohých kľúčových metabolických procesov v organizme. Jeho význam pre cicavcov bol objavený v roku 1957, dovtedy sa skúmali skôr toxické účinky selénu. Názov prvku pochádza z gréckej mytológie, je pomenovaný podľa bohyne mesiaca Selény.

BIOLOGICKÉ ÚČINKY SELÉNU V ORGANIZME

Selén má u ľudí viaceré esenciálne účinky, dominuje z nich výrazný antioxidačný efekt, podiel na enzymatických funkciách ako aj pozitívny vplyv na jednotlivé zložky imunitného systému. Selén je súčasťou viacerých významných bielkovín a enzýmov, ktoré zabezpečujú ochranu organizmu pred voľnými kyslíkovými radikálmi, regulujú vnútrobunkové procesy, potláčajú zápal či plnia iné významné funkcie (napr. aktivácia hormónov štítnej žľazy).

Prítomnosť selénu je v imunitnom systéme človeka nevyhnutná na zabezpečenie komplexných funkcií nešpecifickej aj špecifickej zložky protilátkovej a bunkovej imunity. Účinky selénu v imunitnom systéme sú komplexné. Ovplyvňuje tak mechanizmy vrodenej bunkovej imunity, ako aj tvorbu protilátok či aktiváciu a dozrievanie T-lymfocytov. Pozitívne vplýva na protinádorovú imunitnú obranu. Takisto blokuje toxické účinky ťažkých kovov (napr. ortuti, kadmia a olova). Medzi ďalšie dokumentované účinky patrí u žien zníženie pravdepodobnosti spontánnych potratov a u mužov pozitívny vplyv na pohyblivosť spermií. Nedostatok selénu tieto účinky redukuje a zvyšuje riziko rozvoja viacerých ochorení (napr. srdcovo-cievnych nádorových, zápalových, infekčných). Pri chýbaní selénu v organizme sa zvyšuje náchylnosť organizmu na rôzne infekcie, nádory, kardiovaskulárne choroby, poruchy kognitívnych funkcií, depresie a iné choroby.

SELÉN A INFEKČNÉ CHOROBY

Je potvrdené, že pri nedostatku selénu sa všeobecne zvyšuje virulencia pôvodcov infekcií. U pacientov s deficienciou selénu môže napr. vírus Coxsackie spôsobiť závažné poškodenie srdca či vírus chrípky závažnejšie postihnutie pľúc. Preto sa odporúča v období výskytu týchto infekcií užívanie prípravkov s obsahom selénu. Selén je aj kľúčovým prvkom blokujúcim vývoj virulencie a progresie HIV do AIDS.

Sélen bol skúmaný aj v liečbe akútnych infekcií dýchacieho systému (vyvolané napr. RSV vírusom, mykoplazmami a pod.). Štúdie ukázali, že užívanie selénu Zmiernilo intenzitu príznakov, skrátilo trvanie choroby a zlepšilo parametre imunitnej odpovede. Selén je častou súčasťou rôznych polykompozitných prípravkov spolu s inými minerálmi (zinok, meď), vitamínmi či polynenasýtenými mastnými kyselinami.         

SELÉN A INÉ CHOROBNÉ STAVY

Viaceré štúdie skúmali vzťah medzi chýbaním selénu a rozvojom rôznych chorobných stavov ako aj vplyv podávania selénu na prevenciu rôznych ochorení. Vplyvom deficiencie selénu sa spozorovala zvýšený výskyt srdcovo-cievnych chorôb či rôznych nádorov. V literatúre sú mnohé klinické štúdie, ktoré poukazujú na ochranný efekt selénu na vývoj srdcovo-cievnych a onkologických chorôb, hoci v poslednom čase začínajú pribúdať aj štúdie, ktoré tento efekt spochybňujú.

SELÉN AKO VÝŽIVOVÝ DOPLNOK     

Pre bunkové funkcie organizmu je dôležitý primeraný prísun selénu, pričom jeho nedostatok, ako aj nadbytok môžu viesť k poruchám rovnovážnych mechanizmov. Množstvo selénu v ľudskom tele závisí od príjmu v potravinách a od zdravotného stavu jedinca. V tele dospelého človeka je približne 10 mg selénu, z toho sa približne polovica vyskytuje v pečeni, potom najviac v štítnej žľaze a obličkách.  Svetová zdravotnícka organizácia stanovila optimálny denný príjem selénu v množstve 1 ug/kg, teda približne 50–200 ug/denne. U zdravých ľudí  s primeranou výživou je uvedené množstvo bežne dostupné v strave a deficiencia selénu nie je častá. Potraviny bohaté na tento prvok sú napríklad hovädzie mäso, hydina, ryby, morské plody, obilniny, cibuľa, cesnak, paraorechy, brazílske orechy a huby.

Nízke hodnoty selénu (denný príjem menší ako 40 ug) sa vyskytujú hlavne u pacientov s črevnými poruchami, u ľudí vo vysokom veku, takisto u ľudí žijúcich v lokalitách s nízkym obsahom selénu v pôde. V literatúre sa opakovane uvádza znížený obsah selénu v pôde aj na území Slovenska a Českej republiky a realizuje sa suplementácia potravín týmto stopovým prvkom. V dôsledku výraznej absencie selénu vzniká dilatačná kardiomyopatia (Keshanova choroba) a deformujúce zápaly kĺbov u detí  (Kashin–Beckova choroba).    

Nadmerné dávky selénu sú pre človeka toxické, hodnoty, pri ktorých je vyšší prísun selénu ako 400 ug/deň (horná hranica bezpečnej dávky), môžu viesť k selenóze. Medzi klinické prejavy selenózy patrí únava, podráždenosť, neurologické a tráviace poruchy, typický je cesnakový zápach z dutiny ústnej, strata vlasov a biele zafarbenie nechtov. Extrémne prípady môžu vyústiť až do cirhózy pečene, pľúcneho edému a smrti.             

ZÁVER

Selén je esenciálny stopový prvok nenahraditeľný pre mnohé systémy organizmu  k zabezpečeniu rovnováhy v organizme či optimálnemu fungovaniu imunitného systému. Jeho komplexné účinky na zložky imunitného systému sa opakovane potvrdili a sú aj klinické štúdie pozitívne hodnotiace jeho účinok pri podpornej liečbe viacerých ochorení (infekcie, srdcovo-cievne a nádorové ochorenia). Ďalšou zaujímavou skupinou ochorení, kde by mohla byť suplementácia selénu nápomocná, sú alergické ochorenia.

Literatúra:

1. Ferenčík M, Ebringer L. Modulatory effects of Selenium and Zinc on the Immune System. Folia Microbiol 2003; 48: 417-426.

2. Jeseňák M., Rennerová Z., Bánovčin P.,  et al. Recidivujúce infekcie dýchacích ciest a imunomodulácia u detí. 1. vydanie. Praha: Mladá fronta. 2012, pp. 632. ISBN 978-80-204-2618-5.

3. Norton RL, Hoffmann PR. Selenium and asthma. Mol Aspects Med 2012;33:98-106.

4. Rayman MP. The importance of selenium to human health. Lancet 2000; 356: 233-241.


Na zverejnenie článku dal súhlas: MUDr. Zuzana Vojtušová a doc. MUDr. Miloš Jeseňák, PhD. et PhD., MBA
 
Autor článku: Zuzana Rišianová
Zdroj fotografii: www.sxc.huVyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top