Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Očkovať alebo neočkovať proti chrípke?

Sezónna chrípka sa blíži a očkovanie proti chrípke je spôsob ako znížiť jej riziko. Pre koho je očkovanie takmer povinnosťou a pre koho len odporúčaním?

Očkovanie proti chrípke nie je povinné, a preto je na každom aby zvážil riziká, ktoré so sebou chrípka prináša. Ak podľahnete tomuto vysoko nákazlivému a rýchlo sa šíriacemu ochoreniu, poriadne potrápite svoje telo a na niekoľko týždňov absentujete aj v práci, ba dokonca na chrípku môžete aj zomrieť.

Podľa odborníkov by na očkovanie nemali zabudnúť ľudia, ktorí sú vystavení riziku nákazy. Sú to napríklad deti od 6 mesiacov do 3 rokov, deti v predškolskom a v školskom veku, tehotné ženy, chronicky chorí pacienti, penzisti ale aj ľudia, ktorí žijú v kolektívnych zariadeniach ako sú napríklad sociálne ústavy, detské domovy, domovy dôchodcov a geriatrické centrá. Očkovať by sa mali tiež aj ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktujú s veľkým množstvo ľudí, ako sú napríklad športovci, vláda, parlament, novinári...

Vo všeobecnosti sa očkovanie odporúča každoročne, pretože zloženie vakcíny sa aktualizuje pre každou sezónou. Po očkovaní vakcínou proti chrípke, lekári odporúčajú sa vyhnúť akéjkoľvej fyzickej záťaži.

Aplikáciou vakcíny môžu nastať komplikácie ako sú zvýšená teplota, ktorá trvá 1 alebo 2 dni, bolestivé miesto vpichu, pálenie alebo svrbenie. Po podaní vakcíny sa protilátky tvoria postupne v priebehu 10 dní až 2 týždňov. Po uplynutí tejto doby vás vakcína chráni proti infekcii približne pol roka.

Problém môže nastať ak náš imunitný systém v čase očkovania bol už napadnutý vírusom. Protilátky sa v tomto prípade nevytvoria a chrípke sa nevyhnete.

Očkovanie sa vo všeobecnosti odporúča už začiatkom alebo v priebehu októbra. Počkať by s ním mali pacienti, ktorí trpia bolesťami hrdla, hnačkami, ktorí majú teplotu ale aj deti mladšie ako 6 mesiacov. Neodporúča sa očkovať pacientov s alergiou na takú zložku, ktorú obsahuje vakcína.

Súkromné zdravotné poisťovne sa rozhodli v roku 2012 hradiť očkovanie proti chrípke. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa hradí toto očkovanie deťom od 3 do 12 rokov, penzistom a chronicky chorým pacientom. Ostatní poistenci, ktorí požiadajú o očkovaciu vakcínu, si musia za ňu u svojho lekára zaplatiť.
 
Zdroj: www.vszp.sk, www.dovera.sk, www.union.sk

Autor článku: Zuzana Rišianová
Zdroj fotografii: www.sxc.huVyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top