Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Nebezpečná modrá: Viagra môže zvýšiť riziko rakoviny kože o 30 %

Výskumu sa zúčastnilo viac ako 4 000 Švédov. Ukázalo sa , že u mužov, ktorí mali predpísanú Viagru alebo iné prípravky na podporu erekcie, hrozí vznik zhubného melanómu s pravdepodobnosťou zvýšenou o tretinu. U mužov, ktorí užívali takéto prípravky pravidelne, sa zvýšilo riziko rakoviny kože ešte o 20 %.

„Modré lieky“ majú za úlohu pozastaviť tvorbu enzýmu PDE5, pre ktorý sa zabrzdí prúdenie krvi do pohlavného údu, následkom čoho sa erekcia vytratí.

Ako to súvisí

Vedci sa nazdávajú, že za vznikom malígneho melanómu stojí defektný gén (BRAF), ktorý tento enzým potláča. Práve preto predpokladajú, že PDE5 zohráva pri prevencii proti rakovine kože významnú úlohu a prípravky, ktoré jeho tvorbu pozastavujú, majú prakticky taký efekt, ako zmutovaný gén BRAF.

Možno ide len o slnko

Londýnsky profesor Stephen Evans výskum realizovaný na vzorke Švédov spochybňuje. Oveľa väčší vplyv na vznik rakoviny kože má podľa neho predsa len slnečné žiarenie, ktorému sa Švédi vystavujú ozaj málo.

Ukázalo sa, že muži, ktorí užívali Viagru, mali zvýšené riziko rakoviny kože? Podľa profesora Evansa tento jav môže súvisieť s tým, že tí, ktorí užívajú viagru, patria k bohatšej vrstve obyvateľstva, ktorá si môže dovoliť tráviť tmavé švédske zimy na slnečných plážach.

„Tí, ktorí cestujú, užívajú zvyčajne Viagru častejšie,“ nazdáva sa profesor Evans.

Viagru vyvinula farmaceutická spoločnosť Pfizer pôvodne ako liek na zvýšený tlak či proti angíne. V týchto prípadoch však ostal liek neúčinný, ale našiel svoje opodstatnenie celkom inde.

 

Zdroj:pluska.sk30.06.2015
Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top