Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Marihuana, jej liečivé a škodlivé účinky

Kedysi dávno konope rástlo v záhradách našich starých rodičov, no chovali sa k nej ako k burine. Keďže dnes jej vlastnosti a využitie pozná medicína a najmä mladí ľudia, dávno nie je táto liečivá bylinka chápaná ako burina. 

Konope sa v medicíne využívalo už v dávnej minulosti. Rastlinka, z ktorej sa získava hašiš a marihuana, obsahuje aj látky, ktoré dokážu zmierniť bolesť kĺbov, opuchy a rôzne alergie. Vedci však zistili, že pri jej užívaní má priaznivé účinky aj v boji proti niektorým druhom rakoviny, ako je napríklad rakovina prsníkov, hrubého čreva, konečníka, prostaty a pomáha aj pri nádore štítnej žľazy. Bežné konope nelieči, liečivé sú len odrody rastlinky konope s vysokým obsahom účinných látok. Z konope sa získava aj olej, ktorý sa používa na kozmetické účely, pričom má veľmi priaznivé účinky pri boji s viacerými zákernými kožnými problémami. 

Medzi negatívne účinky pri jej dlhodobom užívaní marihuany patrí najmä: obmedzená tvorba spermií, nepriaznivé účinky na srdcovocievnu sústavu, pľúcne ochorenia  (napr. bronchitída, rakovina pľúc, infarkt). Marihuana znižuje krvný tlak a zvyšuje rytmus srdca.

 Od 1. apríla 2013 je v českých lekárňach dostupná marihuana na liečebné účely. Sušené časti konope a lieky z neho budú dostupné len na elektronický predpis. Pre český trh sa bude dovážať táto rastlinka z Holandska a Izraela a až po roku budú môcť pestovať konope v Českej republike len tie firmy, ktoré získajú povolenie od Štátneho ústavu na kontrolu liečiv.

 V Izraeli je konope určené na liečebné účely už legalizované už viac ako 13 rokov.  Zistilo sa i to, že v kultúrach, u ktorých je fajčenie marihuany povolené (napríklad na Jamajke a Kostarike), je omnoho menej ľudí závislých od alkoholu. Opakom je však i to, že časté fajčenie marihuany zvyšuje riziko skoršieho prepuknutia schizofrénie.

 Na Slovensku je pestovania konope s vysokým obsahom účinnej látky THC zakázané a môže byť tento skutok kvalifikovaný ako trestný čin nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok. V prípade porušenia zákona hrozí trest odňatia slobody.Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top