Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Ľudské telo naučili ignorovať alergény

Alergia je neprimeranou imunitnou odozvou tela na látky, s ktorými sa stretávame na dennej báze a ktoré nám v podstate neškodia. Trpia ňou viac ako dva milióny Slovákov. Štatistika v rámci celej Európy je ešte hrozivejšia, približne každý druhý Európan trpí nejakou formou alergie. Z biochemického hľadiska dochádza pri alergii k aktivácii protilátok zo skupiny imunoglobulínu. Tá vedie k zápalovým prejavom. Patria k nim relatívne znesiteľná senná nádcha, ale aj vyrážky, astma či anafylaktický šok, ktorý sa môže skončiť aj smrťou.
Dodnes nepoznáme dostatočne účinnú liečbu. Alergikom sa odporúča nevystavovať sa alergénom. Čo sa liekov týka, predpisujú sa antihistaminiká, no tie iba potláčajú symptómy. Inou možnosťou sú steroidy, tie však modifikujú celý imunitný systém.

NÁDEJ PRE ALERGIKOV

„Náš výskum ponúka ako prvý potenciálnu možnosť, ako predchádzať alergiám pomocou molekuly, ktorá dokáže presmerovať povahu imunitnej reakcie preč od alergickej reakcie,“ tvrdí Christine McCusker z McGillovej univerzity v kanadskom Montreale, hlavná autorka článku publikovaného v časopise Mucosal Immunology.
Vedci sa motivovali príkladom materského mlieka psov. Pokiaľ je v materskom mlieku prítomný alergén, šteňa voči nemu získa imunitu. Na základe toho formulovali hypotézu, že ak v ranom veku vystavia mláďatá alergénom, vytvoria si voči viacerým typom alergénov imunitu.
Výskumný tím dúfal, že potlačením funkcie molekuly s názvom STAT6, ktorá je zodpovedná za vznik imunitnej odpovede tela, by dokázali utlmiť vznik alergických reakcií. Pokiaľ sa v bunkách nenachádza funkčná molekula STAT6, naruší sa proces vzniku špeciálneho druhu T-lymfocytov, ktoré sú potrebné na vznik alergickej reakcie organizmu.
Pre testy na myšiach preto vyvinuli tripeptid s označením STAT6-IP, špecifickú molekulu, ktorá sa na STAT6 viaže a deaktivuje ju. Keď tento tripeptid podali mláďatám myší ako vakcínu ešte predtým, než sa u nich vyvinula akákoľvek alergia, myškám sa vytvorila predispozícia na toleranciu alergénov.
„Krásne na tomto prístupe je, že ho nemusíme párovať so špecifickým alergénom. Stačí, ak použijete náš peptid. Jednoducho sa tým presmeruje imunitná odpoveď tela od alergickej reakcie... Keď sme sa následne snažili myšiam vyvolať alergiu umelo, neuspeli sme, pretože sa ich imunitný systém naučil tolerovať alergény“, hovorí McCusker. „Vakcinácia pomocou STAT6-IP vyvoláva toleranciu voči alergénom a predstavuje novú efektívnu stratégiu pre prevenciu alergií,“ dodáva.

AJ NA DOSPELÝCH MYŠIACH

Výskum pokračoval aplikáciou predošlých experimentov na už dospelých myšiach, v prípade ktorých dokázal peptid STAT6-IP potlačiť zápalové prejavy alergie až na 2 týždne po podaní. Ide o dôkaz, že peptid skutočne mení imunitnú odpoveď organizmu.
V tele sa totiž rozpadáva už po dvanástich hodinách. Aby jeho účinok pretrval až počas dvoch týždňov, musel peptid zmeniť alebo zastaviť produkciu protilátok zodpovedných za prehnanú imunitnú odozvu. Výskum sa momentálne zameriava na to, či ho možno aplikovať aj na liečbu ľudí. Prvým z cieľov je preskúmať možnosť boja s alergiami na jedlo.


Zdroj: Denník N25.05.2015
Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top