Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Jogurty môžu znížiť riziko infarktu či mŕtvice

 

Konzumácia jogurtov môže znížiť riziko infarktu či  mozgovej mŕtvice

Žijeme v dobe uponáhľaného životného štýlu a stresu, čo môže narušiť naše stravovacie návyky. Len zriedkavým stravovaním nezdravých potravín by sa nemalo vaše zdravie ohroziť, avšak, ak sa nesprávna strava stane u vás stane pravidlom nemá to blahodarný dopad na vaše zdravie. Všetky tieto následky môžu spôsobiť hypertenziu, či pre nás známejšie – vysoký krvný tlak. Hypertenzia môže viesť k vážnejším komplikáciám ako je napríklad infarkt či mozgová mŕtvica.

Tento rok Bostonská univerzita prispela novým výskumom v oblasti medicíny. Najnovšie štúdium ukázalo, že konzumácia jogurtov môže znížiť riziko vysokého krvného tlaku.

Vedci na univerzite skúmali viac ako 740 000 jedincov, u ktorých v minulosti bol diagnostikovaný  vysoký krvný tlak. Štúdia ukázala, že muži, ktorí skonzumujú najmenej dve porcie mliečnych výrobkov počas týždňa majú o 21% nižšiu možnosť dostať infarkt. Na druhej strane u žien je toto riziko znížené o 17%.

K opačnému výsledku prišla jedna zo štúdií, ktorá taktiež zisťovala, či mliečne produkty môžu naozaj pomáhať pri slabej kardiovaskulárnej životospráve. Výsledkom bola súvislosť medzi jogurtmi a správnym fungovaním srdca, avšak nie je isté, či práve konzumácia jogurtov znižuje riziko infarktu alebo všeobecne či zdravší ľudia jedia viac mliečnych produktov.

Aj napriek tomuto výskumu, väčšia časť štúdií dokazuje benefity z konzumácie mliečnych produktov, hlavne kefír, ktorý vo veľkom množstve zvyšuje zdravie tráviacej sústavy. Jedna z nedávnych štúdií zistila blahodarné účinky z požívania malého množstva syra každý deň. Je však potrebné si uvedomiť, že nie všetky jogurty zahŕňajú potrebné množstvo látok, ktoré znižujú riziko infarktu, preto je vždy dobré si preštudovať obsah jogurtu. Kvalitné mliečne produkty by mali obsahovať vysoký podiel vápnika a vitamínu D a taktiež by mali byť s nízkym obsahom tuku (ako napríklad odtučnené mlieko či jogurt bez tuku), čo môže výrazne ustáliť hodnoty krvného tlaku.



12.03.2018
Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top