Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Elektronické cigarety môžu poškodiť pľúca

Nový výzkum ukázal, že aj napriek tomu, že sú elektronické cigarety (e-cigarety) uvádzané na trh ako bezpečnejšia alternatíva k bežným cigaretám pre tých, ktorí sa snažia prestať fajčiť, stále spôsobujú poškodenie pľúc.

Síce inak, ale stále tabak

E-cigarety fungujú tak, že nikotín dodávajú namiesto cez dym parou. Nedochádza teda k spaľovaniu, avšak nikotín sa v zariadení stále získáva z tabaku. Aj napriek rozsiahlej diskusii o bezpečnosti a účinnosti produktov existuje len málo vedeckých dôkazov  na podporu tohoto tvrdenia.

Nárast dychovej rezistencie

Vedci z univerzity v Aténach si dali za cieľ preskúmať krátkodobé dopady používania e-cigarety u rôznych ľudí, vrátane tých ktorí nemajú žiadne známe zdravotné problémy a fajčiarov s a bez existujúcich pľúcnych ochorení.

Do štúdie bolo zahrnutých 8 nefajčiarov a 24 fajčiarov, 11 s normálnou funkciou pľúc a 13, ktorí mali buď chronickú obštrukčnú pľúcnu chorobu alebo astmu.

Každá osoba používala e-cigaretu po dobu 10 minút. Vedci potom merali ich dychovú rezistenciu pomocou rôznych testov, vrátane spirometrie.

Výsledky ukázali, že u všetkých osôb zahrnutých do štúdie spôsobila e-cigareta okamžitý nárast rezistencie dýchacích ciest trvajúci po dobu 10 minút.

U zdravých jedincov (nikdy nefajčili) došlo ku štatisticky významnému zvýšeniu rezistencie dýchacích ciest priemerne o 182 % až 206 %.

U fajčiarov s normálnou spirometriou bol zaznamený štatisticky významný nárast priemerne o 176 % až 220 %. U pacientov s chronickou obštrukčnou pľúcnou chorobou a s astmou sa pri použití jednej e-cigarety zdá, že nemá žiadny účinok na dychovú rezistenciu.

Odvykanie len klinicky overenou liečbou

Štúdia, podľa prof. Christiny Gratziou, predsedkyne kontrolneho výboru pre tabak ERS, ukazuje, že sa doteraz nevie, či neschválené výrobky dodávajúce nikotín, ako napríklad e-cigarety, sú bezpečnejšie ako bežné cigarety, aj napriek tomu, že firmy tvrdia, že sú menej škodlivé.Tento výzkum však pomáha pochopiť, ako môžu byť tieto výrobky potenciálne škodlivé.

Preukázal sa okamžitý nárast rezistencie dýchacích ciest, čo naznačuje, že e-cigarety môžu spôsobiť okamžité poškodenie po fajčení. Preto sú potrebné ďalšie výskumy, aby sa zistilo, či tieto škody majú v dlhodobom horizonte tiež trvalé následky.

ERS (European Respiratory Society) preto dôrazne doporučuje len efektívne metódy pre odvykanie fajčenia, založené na klinických dôkazoch, napr. lieky s obsahom vareniklinu, bupropionu.


Zdroj informácií: APATYKÁŘ®Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top