Prihlásiť
meno
heslo
Menu

DEPRESIA

AKO DEPRESIU SPOZNÁME?

Príznaky depresie môžu kolísať od miernych až po veľmi ťažké. Typicky sa depresia prejavuje ako dlhodobo skleslá nálada, strata záujmu a radosti a zvýšená únavnosť aj po nepatrnej námahe. Okrem týchto príznakov sa môžu objaviť aj ďalšie, napríklad zhoršené sústredenie a pozornosť, znížené sebavedomie a sebadôvera, pocity viny a bezcennosti, smutný a pesimistický pohľad do budúcnosti, myšlienky na sebapoškodenie a samovraždu, poruchy spánku, znížená chuť do jedla, strata libida a podobne. U niektorých pacientov sa obdobia depresie môžu striedať s obdobiami eufórie, u iných sa objavujú len depresívne epizódy. Depresiu často sprevádzajú rôzne telesné ťažkosti, napríklad únava, bolesti hlavy, krku, chrbta či brucha, poruchy videnia, nevoľnosti alebo hnačka. Niekedy môžu byť tieto problémy také vážne, že psychické depresívne príznaky úplne zakryjú a depresia nemusí byť odhalená. Pacienti trpiaci depresiou sa tak neobjavujú v ordinácii psychiatra či psychológa, ale skôr v ordinácii praktického lekára, neurológa alebo gastroenterológa.
 

PRÍČINY DEPRESIE

Depresia môže mať niekoľko príčin a často sa ich nepodarí odhaliť. Príčiny endogénnej depresie môžeme hľadať v ľudskom mozgu a súvisia s hladinou serotonínu, dopamínu alebo noradrenalínu. Asi 40% depresívnych porúch vzniká na základe dedičnej záťaže. Zvýšené riziko depresie sa prejavuje u ľudí, ktorým v ranom veku chýbala starostlivosť blízkej osoby, boli týraní či zneužívaní, prípadne sú to ľudia, ktorých výchova bola až príliš zameraná na výkon a úspech. K spúšťacom depresie môžu patriť aj telesné choroby, okrem cukrovky je to hlavne infarkt myokardu či iné choroby srdca, cievna mozgová príhoda, epilepsia, Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza alebo porucha štítnej žľazy. Depresia je častejšia aj u chorých s rakovinou alebo po vážnych úrazoch. Rozvoj depresie môže súvisieť aj s niektorými liekmi, napríklad kortikoidmi. Rolu hrá aj alkohol a drogy a samozrejme aj rôzne stresujúce životné udalosti a situácie. U niektorých ľudí súvisí depresia aj s nedostatkom svetla a ročným obdobím.
 

LIEČBA DEPRESIE

Na liečbu ťažších depresívnych príznakov sa používajú rôzne druhy antidepresív, najčastejšie inhibítory monoaminooxidázy. Liečba antidepresívami je spravidla dlhodobá a môže mať aj mnoho vedľajších príznakov, napriek tomu je u najťažších stavov väčšinou nenahraditeľná. Pri liečbe depresie je možné využiť aj iné metódy, napríklad elektrošoky, magnetickú stimuláciu či liečbu svetlom. Významnú úlohu pri liečbe depresie hrá samozrejme aj individuálna či skupinová psychoterapia. Liečebné metódy sa môžu kombinovať a je vždy dôležité prispôsobiť ich špecifickým potrebám pacienta.

Prechodné depresívne stavy po rôznych a traumatizujúcich udalostiach sú bežným javom a zvyčajne sa najneskôr po niekoľkých týždňoch začínajú sami zlepšovať. Ak sa vám zdá, že máte vy alebo niekto z vašich blízkych príznaky depresie, nespoliehajte sa na babské rady a vyhľadajte odborníka. Môže to byť psychológ alebo psychiater, ale pomoc určite nájdete aj u každého dobrého praktického lekára. Počítajte s tým, že depresia je vážne ochorenie, ktorého liečba vyžaduje trpezlivosť. Vďaka liekom i rôznym druhom terapie však dnes proti depresii môžeme účinne zasiahnuť.Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top