Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Bionické oko, alebo keď sa sci-fi stáva realitou

 

Spojenie stroja a človeka je pre niektorých stále sci-fi, pre iných predstavuje spásonosný technologický a biomedicínsky pokrok. Bionické oko sa možno už čoskoro pripojí k svojim predchodcom, ako sú defibrilátory, umelé srdcia či protézy, a aspoň čiastočne tak slepým navráti zrak.

 

Ako funguje „umelé“ oko?

Technológia umelého oka pozostáva z okuliarov, v ktorých je zabudovaná kamera so špeciálnym systémom, ktorý spracováva zachytené obrazy vonkajšieho sveta. Následne posiela vyhotovené zábery do očného implantátu, ktorý elektrickými impulzmi stimuluje poškodenú sietnicu. Bionické oko Argus II momentálne umožňuje rozlíšiť svetlo od tmy a elementárne tvary. Slepí tak môžu znovu rozoznávať obrysy, tvary či svetelné kontrasty. Dokonca dokážu prečítať písmená veľkých rozmerov.  

 

Záchrana pred slepotou?

Minulý rok na klinike Barraquer v Barcelone úspešne implantovali dva páry bionických očí Argus II – jeden žene, druhý mužovi. Obaja trpeli nezvratnou degeneráciou sietnice retinitis pigmentosa, ktorá postupne vedie k úplnej slepote. Technológia sa neustále zdokonaľuje a biomedicínski inžinieri dúfajú, že čoskoro sa im podarí zdokonaliť oko do takej miery, že bude schopné rozoznávať farby a vidieť detaily. 

 

Budú slepí naozaj vidieť?

V tomto roku lekári v austrálskom Melbourne plánujú vykonať implantáciu umelého oka s 473 elektródami,  ktoré umožní nevidiacim vidieť svet s rozlíšením asi 500 pixelov. Pre porovnanie – Argus II implantovaný pacientom v Španielsku ich mal asi len 60. Systém „umelej sietnice“ sa teda vyvíja míľovými krokmi a verejnosť môže so zatajeným dychom sledovať, ako sa sci-fi príbehy o kyborgoch stávajú realitou. Urýchľovačom procesu je zaiste i konkurenčný boj medzi firmami v USA, Nemecku a vo Francúzsku, ktoré sa snažia vytvoriť dokonalé „umelé oko“. Nemecký výrobca Retina implant o niečo predbehol svojich konkurentov a prednedávnom priniesol svetu bionické oko, ktoré funguje bez okuliarov, kde implantát sníma vonkajší svet priamo na sietnici.  

 

Pri akých diagnózach možno zákrok podstúpiť?

Implantát Argus II je možné voperovať len pacientom s diagnózami spojenými s ochorením retinitis pigmentosa. Toto ochorenie však nie je až tak časté. V Európe a v USA ním trpí približne 350 až 400 tisíc pacientov, po celom svete však chodia milióny slepých ľudí. Bionické oko však už uľahčilo život približne stovke ľudí na našej planéte.

Najnovšie správy potvrdzujú, že v súčasnosti sa aktívne pracuje na rozšírení okruhu diagnóz, pri ktorých možno využiť bionické oko Argus II. Minulý rok sa chirurgom z Manchester Royal Eye Hospital podarila implantácia oka pacientovi s makulárnou degeneráciou podmienenou vekom (AMD), čo je jednou z najčastejších príčin straty zraku u starých ľudí.

 

Koľko stojí taká operácia?

Bionické oko Argus II je mimoriadne drahá záležitosť. Stojí okolo 120 tisíc dolárov. K nim však treba pripočítať cenu niekoľkohodinového operačného zákroku  a cenu následnej 6-mesačnej rehabilitácie. V súčasnosti vykonávajú zákrok očné klinky vo Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku či vo Veľkej Británii.  

 

Veľká Británia šetriť nebude!    

Bionické oko je napriek vysokej cene doposiaľ najefektívnejšou metódou na liečbu slepoty. Veľká Británia sa preto rozhodla pomôcť a podporiť jeho zavedenie do širšej praxe. Ako informovala BBC koncom minulého roka, britský Národný zdravotný systém (NHS) preplatí celú cenu zákroku desiatim pacientom s pigmentovou retinopatiou. Lekári dúfajú, že aj vďaka týmto zákrokom sa im podarí nahromadiť viac dát ohľadom oživenia zraku. Pacienti preto budú pozorovaní jeden rok po operácii.

 

Budúcnosť nebude slepá?

Bionické oko Argus II sa pomaly presadzuje na trhu a je čoraz viac populárne medzi verejnosťou. Medzitým však prebiehajú práce na oveľa pokročilejšom type Orion I. Na rozdiel od typu Argus II Orion I priamo stimuluje zrakovú kôru pacienta a nielen funkčné bunky na sietnici oka. Orion I tak môže pomôcť ľuďom, ktorí sú slepí, avšak nie sú vhodnými kandidátmi pre Argus II. Prezident Second Sight, spoločnosti pracujúcej na vývoji bionického oka Orion I, Will McGuire, dúfa, že Orion I pomôže približne 6 miliónom slepých ľudí po celom svete.

 

Sprístupnenie Orionu I na trh je však hudbou budúcnosti, projekt sa stále testuje. Kto však vie, možno sa bionické oko stane bežnou súčasťou života ďalšej generácie a deti v školách sa budú o slepote učiť ako o historickej chorobe. Tak, ako sme sa my učili o stredovekom more alebo cholere. Už teraz však možno konštatovať, že budúcnosť ľudstva nezostane slepá.  

 

 Zdroj: BBC, Futurism, Zoommagazin, Zive, Pravda17.10.2017
Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top