Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Žltačka – tichý zabijak?

Boja sa jej všetci. Žltačka aj u nás stále straší Slovákov a stále ju zaraďujeme k najzávažnejším zdravotníckym problémom. Ročne na ňu na celom svete zomrie až 1,5 milióna ľudí. Väčšina nakazených o svojej infekcii nevie, pretože ochorenie nemá vedľajšie príznaky. Žltačky sú označované písmenami A, B, C, D a E.

Najčastejšie vírusové hepatitídy na Slovensku nesú označenia A, B a C. Toto ochorenie odhalí len test. Čím skôr na ňu váš lekár príde, tým rýchlejšie sa z nej viete dostať.

Príznaky

Ochorenie prebieha zvyčajne akútne. To znamená, že sa náhle začne, ale tiež väčšinou úspešne celkom odznie. Akútny zápal pečene sa často javí ako bežná chrípka. Môžete však pociťovať tiež:

  • zvýšenú teplotu
  • bolesť svalov
  • bolesť kĺbov
  • nevoľnosť
  • zvracanie
  • nechutenstvo

 

Choroba špinavých rúk

Každý typ žltačky sa od seba odlišuje a tiež aj jej spôsob šírenia. Napríklad typy A a E prebiehajú len ako akútne ochorenia a typy B, C a D môžu zase zapríčiniť omnoho vážnejšie stavy, ako napríklad chronické ochorenie pečene. Alfou a omegou je určite hygiena, nesmieme však podceňovať ani pitie vody, ktorá môže byť kontaminovaná alebo skontrolovať potraviny, ktoré môžu byť nakazené. Hepatitídy B, C a D „chytíte“ však predovšetkým prostredníctvom krvi, sexuálnym stykom alebo sa prenášajú z matiek na deti.

Očkovať či neočkovať?

Najlepšou prevenciou vírusových hepatitíd typu A a B je očkovanie. Preventívne očkovanie proti hepatitíde B je u nás zaradené medzi povinné očkovania v detskom veku. Očkovanie proti hepatitíde A je hradené poisťovňou, ale iba pre vybrané rizikové skupiny obyvateľstva, kde sa berú do úvahy rôzne faktory, ako napríklad sociálna situácia, povolanie, resp. spôsob života. Očkovanie určite netreba podceňovať. Najmä teraz, v období dovoleniek, treba dbať na vysoké riziko nákazy. Ohrození môžete byť pri cestovaní do krajín ako Afrika, Ázia, Južná a Stredná Amerika. Tu na vás môžu číhať najmä žltačky typu A a B. Nákaza sa totiž prenáša pomerne ľahko, v prípade žltačky typu A stačí vypiť kontaminovaný nápoj alebo zjesť nedostatočne tepelne upravené jedlo, či nejakú miestnu špecialitu.Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top