Prihlásiť
meno
heslo
Menu

7 nečakaných spúšťačov dýchacích problémov

Dráždivé látky nachádzajúce sa vo vzduchu, ako v exteriéri, tak aj v interiéri, môžu zhoršiť alebo dokonca zapríčiniť astmu, respiračný stav charakterizovaný najmä chronickým kašľom. Bežné znečisťujúce látky ako sú výfukové plyny či dym, sú dobre známymi príčinami dýchacích problémov. Existuje však aj množstvo ďalších škodlivých látok a niektoré z nich sa dokonca bežne nachádzajú aj v našej domácnosti alebo v aute.

 

Ohňostroj

V priebehu posledných rokov sa začali šíriť správy o príčine ohňostrojov v prípade viacerých astmatických záchvatov. V jednom mimoriadne hrozivom prípade utrpelo 9-ročné dievča s diagnostikovanou stredne ťažkou astmou smrteľný záchvat po tom, čo sa hralo s prskavkami. Pri ohňostrojoch, prskavkách a podobných horľavých záležitostiach sa totiž do ovzdušia uvoľňujú početné chemikálie, vrátane oxidu siričitého, ktoré pri ich inhalácii v koncentrovaných množstvách môže zhoršovať astmatické ochorenie. Podľa štúdie z roku 2008 zanecháva táto „svetelná paráda“ pri veľkom objeme dokonca tzv. dymový spad obsahujúci aerosóly bária, ktorý je taktiež považovaný za príčinu zhoršenia astmy.

 

Airbagy

Astmatici, ktorí po havárii zostávajú v aute, sú známi astmatickými záchvatmi. Príčinou však nemusí byť stres, ale aerosólové zlúčeniny uvoľňujúce sa dovnútra pri vystrelení airbagu. V polovici 90. rokov 20. storočia potvrdila tento „vedľajší účinok“ airbagov skupina výskumníkov spoločnosti General Motors. Desať ľudí z dvoch tuctov trpiacich na astmatické ochorenie, ktorí za účelom testovania sedeli 20 minút na zadnom sedadle vzduchotesného auta, mali po vyskúšaní airbagu výrazné pľúcne reakcie. Pri desiatke testovaných, ktorá podstúpila skúšku s nasadenou kyslíkovou maskou sa podobné reakcie nevyskytovali.

 

Múka

Pri vdýchnutí väčšieho množstva múky môže dôjsť k podráždeniu pľúc až do takej miery, že na to odborníci zaviedli termín „pekárova astma“. Prekvapivo ide o jednu z najbežnejších foriem astmy vznikajúcej na pracovisku. Mnohí profesionálni pekári, u ktorých sa rozvinulo toto ochorenie, sú alergickí na pšeničnú múku alebo na konkrétne prísady, ktoré sa im pri dýchaní dostávajú do pľúc. Štúdie však dokazujú, že aj u pekárov, ktorí nemajú alergiu, sa objavili podobné reakcie, čo naznačuje, že samotný „prach“ múky pri dýchaní ohrozuje správnu činnosť pľúc.

 

 

Plynové spotrebiče

Oxid dusičitý (NO2), látka uvoľňovaná plynovými spotrebičmi, je spájaná s príznakmi astmy u detí. V roku 2008 uskutočnili odborníci v Amerike výskum, vďaka ktorému sledovali počas šiestich mesiacov 150 detí s astmatickým ochorením. Na základe toho sa zistilo, že deti, ktoré žili v domácnosti s vyšším obsahom NO2, mali častejšie dýchavičnosť, kašeľ ako aj „stiesnený pocit na hrudi“. Pri výskume dospelých sa tieto výsledky nezhodovali. NO2 však môže zhoršovať astmu aj v relatívne malom množstve produkovanom plynovými sporákmi či pecami, ohrievačmi alebo krbmi. Podľa odborníkov však vhodné odvzdušňovacie zariadenia napomáhajú tomu, ako sa vyhnúť nebezpečným hladinám NO2.

 

Sviečky

Nedávna štúdia výskumníkov zo Štátnej univerzity v Južnej Karolíne potvrdila, že sviečky na báze parafínu, pričom ide o najpopulárnejší typ sviečok, vyžarujú do ovzdušia toluén a benzén. Opakom sú sviečky vyrábané z včelieho vosku a sóje, ktoré tieto chemické látky neprodukujú. Ani parafínové sviečky však pre nás pri bežnej romantickej večeri nepredstavujú výrazné zdravotné ohrozenie (ak, samozrejme, nerátame možný požiar), no pri ich používaní v nevetraných priestoroch môžu zapríčiniť zhoršenie astmy.

 

Tlačiarne

Laserové tlačiarne a kopírky vyžarujú do ovzdušia veľmi jemné častice spôsobujúce zhoršenie dýchacích problémov. V časopise Allergy uviedli príklad 44-ročnej sekretárky, ktorej sa príznaky astmy a alergie prejavovali približne 15 až 20 minút po tom, čo začala robiť fotokópie. Ostatné typy tlačiarní sú taktiež známe ako príčiny dýchacích problémov. V tejto súvislosti bol v roku 2009 v časopise New England Journal of Medicine publikovaný príspevok týkajúci sa 62-ročnej ženy, ktorá sa živila predávaním lotériových tiketov, pričom výrazne kašľala a kýchala. Lekári dospeli  k záveru, že príčinou jej ťažkostí je atramentová tlačiareň. Po zmenení zamestnania jej príznaky absolútne ustúpili.

 

Plasty

Hoci by ste o plaste nepovedali, že môže mať negatívny vplyv na naše pľúca, výrobky pre domácnosť, ktoré obsahujú typ plastu známy ako polyvinylchlorid (PVC), ktorý obsahujú napríklad sprchové závesy, určité typy podlahových krytín, nábytok z imitácie kože, náhradné okná ako aj hračky, postupne vylučujú chemické zlúčeniny – tzv. ftaláty. Podľa prieskumu Národného laboratória v Lawrence Berkeley z roku 2007 sa v prípade ich zvýšenej prítomnosti potvrdilo zhoršenie príznakov astmatického ochorenia.

 

Zdroj: http://www.health.com/health/gallery/0,,20307371,00.html#plastic-0Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top