Prihlásiť
meno
heslo
Menu

5 vecí, ktorými sa doktori vyhýbajú chorobe

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, prečo doktori nie sú chorí, napriek tomu, že na nich neustále niekto kýcha? Hoci aj oni sem-tam ochorejú, dennodenne pomáhajú chorým ľuďom bez ujmy na vlastnom zdraví. Za túto super schopnosť nevďačia len zvýšenej tolerancii voči chorobám, ale aj niekoľkým jednoduchým zvykom, ktoré sa stali bežnou súčasťou ich rutiny. A keďže v chrípkovej sezóne je každá rada dobrá, pozrime sa spolu na 5 doktorských tipov, ktoré nám pomôžu udržať si pevné zdravie.    

 

1. Znížte príjem cukru

Cukor rovnako ako alkohol znižuje schopnosť bielych krviniek bojovať proti baktériám a vírusom. Podľa autorky bestselleru Starostlivosť o zdravie jednoducho, Michelle Katz, by mali ženy denne prijať maximálne 6 čajových lyžičiek cukru, pričom muži majú povolených až 9 lyžičiek. Avšak pozor! Malý dvojdecový pohár Coca-Coly obsahuje 5 lyžičiek cukru, čo prakticky pohltí celý náš denný limit. A ak k tomu pridáte keksík, čokoládovú tyčinku a pollitra sladkého džúsu, k svojej imunite sa chováte doslova ako macocha k Popoluške. Preto keď nabudúce vypukne vo vašom okolí chrípková sezóna, premyslite si radšej dvakrát či si naberiete druhú dupľu buchiet s lekvárom.  

 

2. Doprajte si probiotiká

Približne 60 až 70 % nášho imunitného systému sa nachádza v črevách. Ako hovorí odborník na výživu, Alexander Rinehart, tieto sú bariérou medzi vonkajším svetom a vnútrom nášho tela. Všeobecným faktom zostáva, že v črevách sa nachádzajú zdraviu prospešné baktérie, ktoré nás chránia pred infekciami a patogénmi. Hoci výskum účinkov probiotík zostáva stále otvorený, čoraz viac štúdií potvrdzuje efektívnosť probiotík pri prevencii chorôb respiračného systému, akou je napríklad aj obyčajná nádcha. Probiotiká si môžete kúpiť buď v tabletkovej forme, alebo ich ľahko doplníte do organizmu cez potravu. Ak ste zástancovia prirodzenej cesty, začleňte do svojho jedálnička jogurty, kefír či bryndzu. Výborným zdrojom probiotík je i fermentovaná zelenina. Ak zrovna nemáte v špajze kórejskú nakladanú zeleninu kimchi, výborne vám poslúžia aj obyčajné zavárané uhorky.

 

3. Umyte si ruky a klávesnicu počítača

Doktori si vždy dezinfikujú ruky predtým, ako sa dotknú pacientov a zdravotníckych pomôcok. Vďaka tomuto jednoduchému opatreniu sa spoľahlivo chránia pred útokom baktérií. Ak ste aj vy prišli do kontaktu s nakazenou osobou, nezabudnite si poriadne umyť ruky mydlom. V prípade, že mydlo a umývadlo nie sú práve poruke, naneste si na ruky aspoň kvapôčku antibakteriálneho tekutého roztoku, ktorý kúpite v ktorejkoľvek lekárni či drogérii. Zabránite tak zbytočnému preneseniu choroboplodných baktérií a vírusov na objekty bežného použitia.

A keďže sa nechceme spätne nakaziť od vecí, na ktoré už stihli pristáť baktérie, pravidelne si vyčistite veci handričkou namočenou v mydlovom roztoku alebo antibakteriálnymi vlhčenými utierkami. Keďže asi len málokto má čas na pravidelne čistenie celého bytu či pracoviska počas chrípkovej sezóny, pomôže i vyčistenie vecí, ktorých sa často dotýkate, akými sú napríklad mobilný telefón, klávesnica, kľučka od dverí a chladnička.  

 

4. Dodržujte patričný odstup

Všetci dobre vieme, že vírusy sa šíria vzduchom. Kašeľ, kýchnutie a dokonca aj rozprávanie tak môžu byť priamou cestou pre prenos choroby. Zaujímavý je dosah vírusu. Tento sa bez problémov vyskytuje  v rádiuse dvoch metrov v blízkosti chorej osoby. Mnohí lekári si tak chránia rúškami okolo úst pri prehliadke pacienta. Keďže s rúškom na ústach by ste pôsobili v práci viac než zvláštne, dodržujte aspoň patričný odstup od osoby, ktorá vykazuje príznaky chrípky. Hoci toto pravidlo len ťažko uplatníte pri vašom chorom dieťati, v práci si naň určite spomeňte, keď sa nabudúce objaví vo dverách prskajúca kolegyňa.

 

5. Vetrajte aj v mraze

Hovorí sa, že najlepším liekom je čerstvý vzduch. Väčšina lekárov vám potvrdí, že v tomto prísloví je ukrytý veľký kus pravdy. Veď prečo zrazu ochorie celá firma alebo škola, ako by niekto spustil domino? Odpoveď treba hľadať v tom, že v týchto ustanovizniach sme nútení všetci pekne spolu sedieť vo vnútri a dýchať ten istý vzduch. A ako predísť epidémiám? Nuž, na západe mnohé firmy inštalujú špeciálne UV svetlo, ktoré zabíja patogény vo vzduchu. My však stále veríme v zaručene účinnú klasiku, ktorou je pravidelné vetranie. Čerstvý vzduch je tá najlepšia prevencia pred rozšírením vírusu, a to aj za mrazivého počasia. A preto, ak vám nabudúce vo firme vypukne chrípková epidémia, nebojte sa poriadne otvoriť okno.   

 

Zdroj: PreventionVyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top