Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Nosenie detí v klokanke

Naše prastaré mamy nosili deti na svojom tele na polia, kde s nimi pracovali. Dnes sa k takémuto noseniu po rokoch znova vraciame, pretože sme zistili aké benefity to prináša nielen pre dieťatko, ale aj pre matku.

 

Aké plusy nosenie prináša?

Novorodenec vzhľadom na svoju nezrelosť potrebuje prvé mesiace svojho života intenzívny fyzický kontakt s matkou a časté dojčenie. Jeho neurobiologické nastavenie spôsobuje, že v náručí matky sú fyziologické funkcie dieťatka regulované matkiným dospelým organizmom. Jeho dýchanie, tep srdca, tlak krvi, termoregulácia a mnohé iné funkcie sú stabilizované a bábätko je preto pokojnejšie, dokáže lepšie spať a výrazne menej plače. Maminka, ktorej bábätko je spokojné, má čas venovať sa nielen domácnosti a povinnostiam, ale taktiež svojim záľubám a koníčkom. Nosenie uľahčuje aj dojčenie, obzvlášť ak ste mimo domu, alebo v situáciách, kedy sa dieťatko napríklad potrebuje uspať dojčením práve vtedy, keď už musíte utekať k vriacej polievke na sporáku. Celková starostlivosť o dieťatko je teda podstatne jednoduchšia a príjemnejšia.

 

Na rozdiel od našich starých mám, ktoré používali na nosenie svojich detí rozličné látky, dnešné maminky majú k dispozícii širokú ponuku nosičov a iných pomôcok na nosenie. Ako sa v nich teda vyznať?

 

(Ne)ergonomické nosenie

Základný rozdiel medzi nosiacimi pomôckami spočíva v tom, či umožňujú tzv. ergonomické nosenie. Ergonómia nosenia znamená rešpektovanie fyziologickej polohy dieťatka, čo u bábätka predstavuje jemne zaguľatenú polohu akoby do klbka, nožičky v polohe pripomínajúcej polohu žabky - teda mierne široké rozkročenie, pri ktorom sú kolienka minimálne vo výške zadočka, ideálne vyššie. Dieťatko je v takejto polohe akoby jemne schúlené v náručí matky, s podsadeným zadočkom, bruškom sa opiera o jej brucho a hlavičkou spočinie na jej hrudi, pričom látka nosiča alebo šatky jej poskytujú potrebnú fixáciu. Táto poloha okrem iného podporuje optimálnu pozíciu bedrových kĺbov, čím prispieva k ich zdravému vývinu.

Medzi pomôcky, ktoré takéto nosenie umožňujú, patria najrôznejšie ergonomické nosiče, babyšatky a ring slingy.

      

 

Žiaľ, existujú aj nosiče, ktoré nie sú ergonomické a z viacerých dôvodov nie sú zdravotne veľmi vhodné - sú to tzv. "klokanky". Ide o nosiče, v ktorých dieťatko akoby visí s vystretými nohami na veľmi úzkom priestore na rozkroku, zadoček nie je podsadený, krk a hlavička má slabú, často až nedostatočnú fixáciu. Takéto nosenie nie je pohodlné ani pre dieťatko, ani pre matku. Navyše, klokanky často povzbudzujú rodičov k noseniu tvárou vpred, čo nerešpektuje prirodzené postavenie chrbtice novorodenca a dieťatko sa akoby prehýba do luku. Z psychologického hľadiska je zasa dieťa pri takomto nosení vystavené nadmernému množstvu podnetov, pred ktorými si nemá kde odpočinúť, ak je už toho naňho priveľa.

Pri výbere vhodnej nosiacej pomôcky sa teda zamerajte predovšetkým na jeho ergonomickosť. Rozhodovanie vám môžu uľahčiť aj referencie z rôznych podporných skupín, združujúcich nosiace a dojčiace maminky.

Obdobie, počas ktorého sa dieťatko potrebuje nosiť, rýchlo uplynie a ak si ho spríjemníte nosením v šatke či nosiči, určite naňho budete s láskou spomínať.

 30.08.2017
Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top