Prihlásiť
meno
heslo
Menu

Cestovanie s deťmi – pohroma alebo zážitok?

Cestovanie s deťmi má mnoho výhod pre ich mentálny vývin – pomocou objavovania a unikátnych zážitkov sa dieťa učí, upevňuje si emočnú väzbu s rodičmi a dokonca je vedecky dokázané, že cestovanie s deťmi zlepšuje ich výsledky v škole.

Ich imunitný systém je však stále vo vývine, a preto by sme mali venovať špeciálnu pozornosť zdravotným rizikám, ktoré vznikajú pri návštevách iných krajín. Deti sú citlivejšie na nákazy, ktorým sa dá predísť očkovaním, preto je odporúčané poradiť sa s vaším lekárom, a to minimálne 6 týždňov pred cestou.

 

Malária

Vo všeobecnosti sa výrazne neodporúča cestovanie do krajín so zvýšeným rizikom malárie, nakoľko sú deti vekovou skupinou, ktorá je na túto infekčnú chorobu mimoriadne náchylná. Medzi tieto oblasti patrí Afrika, Južná Amerika, Juhovýchodná Ázia a Indický polostrov. Ak však vycestovať musíte, odporúča sa:

  • Chrániť dieťa od komárích uštipnutí, či už repelentom (nenanášať na pokožku, ktorá je pod oblečením), alebo sieťkami proti hmyzu, ideálne impregnovanými permetrínom,
  • používať repelenty obsahujúce DEET (avšak nie na deťoch mladších ako 2 mesiace),
  • neaplikovať repelent na dlane,
  • po zotmení nosiť dlhý rukáv a dlhé nohavice,
  • okamžite vyhľadať lekársku pomoc pri horúčke po obdobie jedného roka po ceste.

 

Strava a pitný režim

Keďže sú deti prirodzene zvedavé, rady objavujú a často majú prstíky v ústach, je potrebné venovať osobitnú pozornosť jedlu a vode. Risk je možné účinne redukovať pomocou antibakteriálnych gélov s obsahom alkoholu a častým umývaním rúk. Neodporúča sa jesť najmä surové jedlo, ktoré sa nedá ošúpať alebo uvariť. Rozumné je tiež kupovať vodu vo fľašiach, poprípade ju pred požitím prevariť, a tiež zabrániť deťom piť vodu pri sprchovaní, či z bazénov.

 

Slnečné žiarenie

Ochrana dieťaťa pred slnečným žiarením by mala pozostávať z kombinácie troch aspektov: tieň, oblečenie a opaľovací krém. Odporúča sa:

  • Používať opaľovací krém s ochranným faktorom 15 a vyššie, nanášať ho hojne na pokožku, ktorá bude vystavená slnku, a to minimálne pol hodinu pred vychádzkou,
  • pamätať na to, že plávanie, sprchovanie a potenie zmýva opaľovací krém,
  • používať slnečné okuliare so značkou CE (Conformité Européenne),
  • vyhýbať sa priamemu slnečnému žiareniu v časoch od jedenástej do tretej hodiny poobede.

 

Cestovanie lietadlom

Let je pre deti bezpečný, avšak neodporúča sa s novorodencom do 2 týždňov veku. Zmeny tlaku v lietadle a s tým spojená bolesť uší je častejšia u detí práve tohto veku. Pomáha kojenie, u starších detí zívnutie a žutie žuvačky.

Rodičia sú tiež často znepokojení mýtom, že paluba lietadla je plná baktérií, ktoré cirkulujú priestorom – moderné vzduchové filtre však ničia 99.9% percent baktérii a vzduch sa mení každých 15 – 20 minút.

Dobre naplánovaná dovolenka s deťmi v zahraničí dokáže pomocou zdieľaných zážitkov utužiť rodinné vzťahy tak, ako máločo. Neriskujte, buďte pripravení, ale hlavne – užívajte si čas strávený s rodinou.Vyhľadaj lekáreň
Zadajte mesto, ulicu alebo miesto kde chcete vyhľadávať Partner lekáreň

To Top