Klimatizácia nie je “zlá”, ak ju vieme používať. Viete, ako vplýva na naše zdravie?

Klimatizácia nie je “zlá”, ak ju vieme používať. Viete, ako vplýva na naše zdravie?

Boom v podobe klimatizácie nastal na prelome tisícročí. Najskôr sme ju našli len v budovách úradov a inštitúcii, neskôr sa stala prirodzenou súčasťou mnohých domácností. Viete však, ako vplýva na naše zdravie?

Ak je vám pri zapnutej klíme zima, je to prvé zlé znamenie, že toto moderné zariadenie nedokážete správne používať. Naše telo je totiž adaptované na teploty jednotlivých ročných období. Môže sa preto stať, že pri nesprávnom používaní rýchlo prechladnete. Na vine je termoregulácia, ktorá však funguje správne, to len ľudský organizmus nie je zvyknutý na také teplotné rozdiely. Pri prechode zvonka, kde je teplota často o 10 stupňov Celzia vyššia, zažíva naše telo doslova šok. Preto by malo platiť, že teplota vnútorných priestorov by nemala byť nižšia o viac ako 6 C oproti vonkajšej teplote.

Ďalšia častá reakcia organizmu po pobyte “na klíme” je náhla únava a malátnosť. Vo väčšine prípadov je to znak, že je naozaj zle a nastupuje choroba. Ak na deťoch pozorujete podobné znaky, znamená to, že ich mladý imunitný systém bojuje s vážnejším ochorením. Pozor na prechladnutie chrbtice, zápal stredného ucha, spojiviek a iné ochorenia očí a uší. Okrem toho, že sa ťažko prekonávajú, sú pre deti nebezpečné. Zvážte preto používanie klimatizácie na nízkej teplote v aute - tú viete regulovať a ovplyvniť.

Netreba zabúdať ani na to, že v klimatizácii žijú rôzne roztoče a baktérie. Spôsobujú dýchacie problémy. Prúdením vzduchu z ventilácie sa rozhýbu čiastočky prachu, ktoré obsahujú rôzne druhy baktérií a tie následne vedia narobiť “šarapatu” v našom organizme. Pri spustení “klímy” najprv pootvorte okná, nech sa zariadenie “vyfúka” a usadené čiastočky prachu a malých organizmov vyjdú preč. Eliminujete tak napadnutie dutín, očí a dýchacieho ústrojenstva pred nežiadúcimi cudzopasníkmi.