Detská lekárnička – čo všetko by mala obsahovať?

Detská lekárnička – čo všetko by mala obsahovať?

Pripraveným šťastie praje (a mamám dvojnásobne) a preto je dobré mať doma základné lieky v lekárničke, ktoré sa môžu kedykoľvek hodiť. Nechcete predsa s panikou utekať v noci na pohotovosť, či obiehať pohotovostné lekárne, pretože doma nemáte paracetamol. V tomto článku si povieme, ktoré lieky by ste mali mať doma pre deti a prečo. Zároveň mnoho z nich môžete využiť aj pri ochoreniach dospelých, ale o tom snáď niekedy nabudúce. Každé dieťa je iné a každé aj na chorobu reaguje inak. Moje napríklad pri každej chorobe zvracajú, majú 2 dni teploty a na tretí deň sú zvyčajne už bez teplôt. V istom zmysle je pre mňa fascinujúce to, akí sme rozliční a ako každý organizmus má jedinečné prostriedky a spôsoby, ako zvládať ochorenia. Preto aj tento článok, prosím, berte s rezervou, lebo čo funguje na moje deti, nemusí na vaše a naopak. Často sa ma ale pýtate, čo mám v lekárničke a čo by ste v nej pre každý prípad mali mať vy. A ja som takisto len obyčajná mama, takže určite tam nemám nič viac ako vy. Žiadne tajné zásoby liekov na predpis nemám a všetky prípadné pochybnosti vždy konzultujem s pediatričkou mojich detí. To určite odporúčam aj vám. Na bežné nezávažné ochorenia však mám pre vás pár tipov na lieky, ktoré mať doma.

Vitamíny a lieky posilňujúce imunitu:

O vitamíne D som už písala v tomto článku a keďže ho užívame dlhodobo, mám vždy zásoby. Okrem neho mám v lekárničke aj vitamín C, väčšinou v šumivej forme, niekedy ako cukríky. Som si však vedomá nie úplne dobrej efektivity týchto prípravkov a preto sa dlho chystám kúpiť lipozomálny vitamín C. Výhodou takéhoto vitamínu C je jeho lepšie vstrebávanie, keďže obchádza črevné receptory naviazaný v tukových čiastočkách. Ostatné vitamínové doplnky závisia od zdravotného stavu vášho dieťaťa a jeho špeciálnych potrieb, ako napríklad železo pri anémii, brusnicový extrakt pri častých zápaloch močových ciest at.

Betaglukány majú stále a pravidelné miesto v našej lekárničke od jesene do jari. Slúžia na podporu imunity, pretože sú vlastne takým „krmivom“ pre biele krvinky. Stimulujú hlavne makrofágy, ktoré požierajú baktérie, vírusy a iné telu cudzie látky. Tiež T-lymfocyty, ktoré sú naprogramované tak, že odovzdávajú zapamätané informácie imunitnému systému. To je dôležité najmä pri boji s respiračnými ochoreniami, ktoré sú časté na jeseň a v zime.

Kolostrum je imunomodulátor živočíšneho pôvodu, ktorý udržuje v rovnováhe imunitný systém tela a tlmí prehnané imunitné reakcie. Najčastejšie sa vyrába kravské kolostrum, alebo kozie. Kolostrum je výborným pomocníkom pri zvládaní akútnych respiračných ochorení a pri alergických prejavoch ako astma, atopia a iné. Obsahuje imunoglobulíny, ktoré sa prirodzene vyskytujú v materskom mlieku, laktoferín, cytokíny, rastové faktory, ale aj vitamíny a minerály.

Lieky na bolesť a teplotu

Z tých patria do lekárničky neodmysliteľne paracetamol a ibuprofén, z ktorých mám vždy jeden sirup a druhé čapíky. Deti, ktoré majú teplotu niekedy nevedia prijímať tekutiny, moje dosť často aj vracajú, preto čapíky pokladám za nevyhnutnosť. O tom, ako účinne zrážať horúčku u detí, si môžete prečítať aj v tomto článku. Okrem štandardných liekov na bolesť mám v lekárničke aj lieky na bolesť hrdla od Junior angin, ktorú sú pre deti vo forme lízatiek. Dlho som nevedela, že sa niečo také vyrába, no pre deti od troch rokov, je to spôsob, ako dieťaťu uľaviť a ešte sa aj poteší.

Lieky na kašeľ

Lieky na kašeľ prakticky delíme na tie, ktoré ho pomáhajú zmierniť a potom tie, ktoré podporujú vykašliavanie a zvlhčujú hlieny. Oba je dobré mať doma, ale špeciálne ak má vaše dieťa dusivý suchý kašeľ, antitussiká môžu byť záchranou. Mne sa veľmi dobre osvedčil napríklad Robitussin, na vlhký kašeľ potom Mucosolvan sirup.

Maste a gély

V lekárničke je určite dobré mať Fenistil gél, ktorý je prvou pomocou proti svrbeniu, alergickým reakciám a poštípaniam hmyzom. Ďalej odporúčam gáfrovú masť s ichtamolom na zápaly a napríklad aj octanovú masť na vyvrtnuté a opuchnuté členky.

Lieky na hnačku a zvracanie

Zo základných liekov, ktoré sa oplatí mať doma, odporúčam Smectu, Hylak a rehydratačný roztok (ORS), aj keď si nie som úplne istá, či existuje matka, ktorá dokázala deti donútiť vypiť čokoľvek z vyššiemenovaných liekov :-) Sú deti, ktoré majú citlivejšie trávenie a zvracajú častejšie. Pri zvracaní sa neodporúča podávať lieky, ale skôr predchádzať dehydratácii, ktorá býva pomerne častá pri hnačkových ochoreniach.

Ostatné

Z ostatnej výbavy lekárničky by som ešte odporučila ophtalmo-septonex, burrow kvapky do uší, dezinfekciu na rany, obväzy a leukoplasty. Určite si nerobte zbytočné zásoby týchto všeobecných liekov, pretože stihnú exspirovať skôr ako ich miniete. Naopak, ak má vaše dieťa lieky, ktoré musí užívať dlhodobo, odporúča sa mať zásobu aspoň na jeden-dva mesiace. Vďaka e-receptom však v prípade predpisu chronickej liečby nemusíte utekať lekárovi, ale stačí sa dohodnúť telefonicky a liek si vyzdvihnete v lekárni. Využíva váš pediater e-recepty? Dajte nám vedieť v komentári.

Prečítajte si tiež článok na stránke mojlivsane.sk → Deti a bezpečné podávanie liekov